Genel

SDM: Nihayetinde Suriye ordusunun parçası olacağız

Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Başkanı Riyad Derar, Suriye ordusuyla yaptıkları anlaşmanın ülke egemenliğinin ve sınırlarının korunmasına yönelik olduğunu söyledi.

 Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesine demeç veren Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Başkanı Riyad Derar, Suriye Demokratik Güçlerinin nihayetinde Suriye ordusunun bir parçası olacağını söyledi.

Riyad Derar, Türkiye’nin Suriye’ya yaptığı askeri müdahaleyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Amerika’nın bozulan ilişkilerini düzeltmek için NATO üyesi olan Türkiye’ye Suriye’den toprak hediye ettiğini söyledi.

Amerika ile Rusya’nın Suriye’de birkaç aşamalı çözüm konusunda anlaşmaya vardığını ve daha sonra iki tarafın da zorluk çıkaran tutumundan vazgeçeceğini öne süren Riyad Derar, Suriye Demokratik Güçleri’nin gerçek bir anlaşmaya ve işbirliğine ulaşılması, istikrarın sağlanması ve Suriye’deki tüm kesimlerin haklarına kavuşması için her zaman Şam’la gelecekte de ilişkilerini konuşup tartışacağını söyledi.

Riyad Derar Suriye’nin bazı bölgelerinde idari boşluğu doldurmak için kurdukları öz yönetimlerin her iki taraf açısından uygun bir anlaşma zemini olması için üzerinde konuşulabilecek ve düzenleme yapılabilecek bir tecrübe olduğunu söyledi.

Riyad Derar, Suriye ordusunun SDG kontrolündeki yerlere girişi konusunda yapılan anlaşmanın, ülkenin egemenliğinin ve sınırlarının korunmasına yönelik olduğunu belirterek “Suriye Demokratik Güçleri nihayetinde Suriye’nin ulusal ordusunun bir parçası olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı