Genel

Şear: Suriye terörle mücadeleye devam ediyor ve edecektir

İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear; Suriye’nin, maruz kaldığı terör ve dış planlarla mücadeleye devam edeceğini belirterek; topraklarının tamamında güvenlik ve istikrarın sağlanmasında kesinlikle toleranslı yada müsamahakâr davranmayacağının altını çizdi.

BM Genel Sekreterinin Güvenlik ve Barış Operasyonlarından Sorumlu Vekili Gregory Starr ile bugün bir araya gelen Şear; Suriye’nin maruz kaldığı komploya ve teröre karşı mücadeleye devam ettiğini dile getirerek bu mücadelenin güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanmasına kadar süreceğini ifade etti.

Suriye’nin devlet olarak, masum insanları kaçıran, işkence eden ve onları katleden silahlı terör gruplarına karşı halkı korumakla yükümlü olduğunu beyan eden Şear; Suriye’nin bu yükümlülüğünü yerine getirecek güç ve iradeye sahip olduğunu vurguladı.

Suriye’nin güvenlik ve istikrarı sağlayacak her girişim ve çabadan yana olduğunu belirten Şear; terörle mücadele ettiğini iddia eden bazı bölge ve Arap devletlerin silahlı terör gruplarını desteklemeye devam etmelerine rağmen , Suriye’nin Kofi Annan’ın çözüm projesine uygun davranmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Suriye’de bulunan BM ofisleriyle ilgili olarak da Şear; Suriye’nin bu ofislerin ve çalışanlarının güvenlik ve selametini sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmadığını ve kaçınmayacağını ifade etti.

Öte yandan Suriye’de güvenlik ve istikrarın en yakın zamanda yeniden sağlanması umudunu dile getiren Şear; ülkede güvenlik ve istikrarı bozan suç unsurları bulunduğuna işaret ederek yaşanan durumları anlayışla karşıladığını söyledi.

Yaşanan kriz koşullarında buradaki çalışmalarını sürdürmeleri için kendilerine kolaylık sağlama çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden Şear; Suriye hükümetinin yapıcı işbirliği ile BM ofislerine güvenlik ve koruma sağlandığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu