GenelSuriye Düşmanları

Seçimler, ABD’nin başarısızlığının kanıtı

Washington Post gazetesi, Suriye seçimlerinin, ABD’nin bu ülkeye yönelik politikasının başarısızlığının bir göstergesi olduğunu yazdı.

Washington Post’ta Liz Sly ve Ahmed Ramadan imzasıyla yayımlanan haberde, Suriye’de dün yapılan seçimlerin Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın ülkedeki kontrolüne dair güçlü bir mesaj verdiği belirtildi.

Suriye’deki seçimleri önemsiz göstermeye çalışan yazıda Suriyelilerin salı günü “çok sıkı kontrollü bir seçime katıldığı” belirtildi ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın bu seçimlerle iktidarını pekiştirdiği ifade edildi.

Haberde ayrıca Washington’un Beşşar Esad’ı cumhurbaşkanlığından çekilmeye zorlayan politikasına da işaret edilerek salı günü yapılan seçimlerin Washington’un bu politikasının başarısızlığı anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Yazıda, “aslında Esad, 2 yıl önceyle kıyaslandığında çok daha güçlü gözüküyor. Onun güçleri, Rusya, İran ve Lübnan ile Suriye’deki gönüllü güçlerin desteğiyle geçen yıl boyunca silahlı muhalifleri, Suriye’de egemen oldukları yerlerden çıkardı” ifadelerine yer verildi.

Suriye seçimlerinin Beşşar Esad’ın askeri alandaki kazanımlarını siyasi alanda da arttırdığının belirtildiği yazıda “Suriye’nin çeşitli bölgelerinde, Beşşar Esead’a sevgi gösterilerinde bulunan seçmenlerin canlı yayımlanan görüntüleri, Esad’ın hala ülkenin çoğunluğunu elinde bulundurduğunu gösteriyor” denildi.

Öte yandan el-Hayat gazetesinde İbrahim Hamidi imzasıyla yayımlanan yazıda da Suriye halkının dünkü seçimlerle Suriye’de kısa vadede hiçbir değişimin olmayacağı sinyalini verdiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu