GenelSuriye Dostları

Şehid edilen Hizbullah lideri korsan İsrail’e en ağır darbeleri indirmişti

Teknoloji ve drone operasyonlarından sorumlu olduğu belirtilen Hizbullah liderinin daha önce üç suikast girişiminden kurtulduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde uğradığı suikast sonucu şehid edilen Hizbullah lideri Hasan Lakis hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı. Eski El Cezire muhairi Ali Haşim, Lakis’in en az üç defa daha suikast girişimine maruz kaldığını ve Hizbullah’ın yüksek teknoloji birimi başkanı olduğunu belirtti.

Hizbullaha yakın kaynaklar “İmad Muğniye’nin en akıllı öğrencilerinden biri” olarak nitelediği Hasan Lakis’in, ekibi ile birlikte İsrail’e ve MOSSAD’a “karada ve havada ciddi bir baş ağrısına neden olduğunu” kaydetti.

Hizbullah liderinin tam bir teknoloji düşkünü olduğu ve hareket içinde “bir teknik okul” oluşturulması için iki yıl önce ilk adımları attığı bildirildi. Lakis’in “İsrail insansız hava uçaklarının sistemini hackleyen ve görüntülerini kaydeden adam” olduğu da iddia ediliyor.

Hizbullah kaynakları, Hasan Lakis ve ekibinin, 7 Ekim 2012 tarihinde, İsrail hava sahasını geçerek en önemli stratejik mekanlardan Dimona nükleer reaktörüne yaklaşan “Eyyüb” insansız uçağını kumanda ettiğini de belirtiyor. Drone İsrail tarafından tespit edilip düşürülmeden önce tüm İsrail radar ve hava savunma sistemlerini aşmayı başarmıştı.

Lakis’in Lübnan’da İsrail’in elit deniz birimine yönelik Eylül 1997 tarihli saldırının hazırlanmasına da insansız uçaklar yardımıyla toplanan veriler sayesinde katkı sağladığı belirtildi. Bu saldırıda 13 İsrail askeri öldürülmüştü.

Suikastle öldürülen Hizbullah liderinin Lübnan’daki İsrail ajanlarının saptanması konusunda da büyük başarılar kaydettiği öne sürülüyor

Daha önceki suikast girişimlerinden birinde büyük oğlu Ali Rıza’yı kaybeden Hasan Lakis’in isminin 90′ların başından beri Batı’da Hizbullah’la ilgili araştırmalarda yer aldı. “İsrail’in saldırının arkasında olduğuna ilk andan itibaren” emin olan Hizbullah’ın, sadece saldırının arkasında Lübnan’daki İsrail “operatörlerinin desteği” olup olmadığı konusunda yopğunlaştığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı