Suriye Dostları

Şemhani: ABD IŞİD’in oluşumu, eğitimi ve intikalinde role sahip

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi sekreteri Ali Şemhani, Amerika’nın terör örgütü IŞİD’in kurulması, teröristlerin eğitimi ve teröristlerin intikalinde önemli role sahip olduğunu belirtti.

Şemhani, dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada,   Amerika’nın Irak ve Suriye’deki IŞİD mensuplarından Afganistan’a gitmelerini ve bu konuda ABD’nin her türlü yardıma hazır olduğunu hatırlatarak, teröristlerin Afganistan’a intikali konusunun Afganistan’da durumu karmaşık hale getirdiğini zira bu durumun bu ülkede huzursuzluğu, kaosu daha da arttıracağı gibi  İran, Çin ve Rusya sınırlarında  güvensizliğe neden olacağı uyarısında bulundu.

Şemhani, Afganistan’da 5 bin kadar IŞİD mensubunun olduğunu tahmin ettiklerini belirterek ‘IŞİD ile mücadele için Afganistan’la işbirliğine hazırız ve bu çerçevede Afganistan’la bir an önce işbirliği anlaşmasının imzalanmasını arzuluyoruz’ dedi.

İran ve Rusya’nın terörizmle mücadeledeki işbirliğine de temas eden Şemhani, ‘Irak ve Suriye halkı, İran ve Rusya’nın işbirliği sayesinde ABD ve diğer dış güçlerin desteğindeki terör örgütü IŞİD ve diğerlerini  Irak’tan ve Suriye’den çıkardılar’ dedi.

İranlı yetkili, İran ve Taliban müzakereleri hakkında da, ‘İran Afganlılar arasında diyalogdan yanadır ve Taliban ile müzakereleri diyalog yolunun hızlanması için yapmaktadır’ dedi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri, Tahran’da 2. Bölgesel Güvenlik Oturumu’nun düzenlenmesinin işaretle, ‘Rusya, Çin, Afganistan, Tacikistan ve Hindistan bu oturuma katılarak, Amerika’nın İran’a yönelik inziva siyasetlerini yenilgiye uğratmışlardır’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı