GenelSuriye Dostları

Şemhani: ABD’nin girişimleri teröristlerin lehinedir

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, ABD ve bazı müttefiklerinin tek taraflı girişimlerinin, bölgede krizin sona ermesi için siyasi çözümleri etkisizleştirdiğini belirtti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani bugün Tahran’da Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile yaptığı görüşmede, ABD’nin Afganistan’da büyük ve konvansiyonel olmayan bombalar kullanmasını illegal bir girişim olarak niteleyerek, insanlar ve ülkelerin bombalanmasının ABD’nin ulusal güvenliğine asla katkı sağlamadığını, tam tersine bölgede terörist grupları güçlendireceğini ifade etti.

ABD ordusu son günlerde IŞİD teröristlerinin mevzilerini hedef almak için Afganistan’da konvansiyonel olmayan dev bombalar kullandı.

Şemhani, terörizm tehlikesi ve köklerinin bölgedeki bazı ülkelerce yayıldığına dikkat çekerek, terörizmin bütün bölge için krize ve İslam ülkelerinin gelişmemesine neden olduğunu belirtti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin askeri, siyasi, bölgesel, kültürel ve mezhebi alanlarda birçok ortaklıklara sahip olduklarına işaretle, stratejik meselelerde ikili ilişkilerin daha da gelişmesine vurgu yaptı.

Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov da görüşmede terörist ve tekfirci gruplar başta olmak üzere iki ülkenin ortak tehditlerine temasla, iki ülkenin bu tehditlere karşı yakın istişarelerinin zaruretine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı