Suriye Dostları

Şemhani: Beyaz Saray’daki atmalar, görevden almalar, İran’ın tutumunu etkilemez

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un görevden alınmasına işaretle, ABD yönetimindeki atmalar görevden almaların İran’ın o ülkenin kötü garazlarına yönelik bakışında bir değişikliğe yol açmayacağını belirtti.

ABD yönetiminin İran milletine karşı köklü husumetinin birkaç resmi yetkilinin rolünün çok ötesinde bir şey olduğunu belirten Şemhani,  ABD’de gerek Obama, gerek Trump yönetimlerinin İran milletine karşı aynı yaptırım politikasını takip ettiklerini kaydetti.

Şemhani, İran’ın değerlendirme kıstasının uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalıp, İran halkına karşı zalimce ve illegal yaptırımları kaldırmaları başta olmak üzere Amerikalı yetkililerin gerçek politika ve icraatı olduğunu vurguladı.

Bolton’un terör örgütü Halkın Münafıkları’nın Beyaz Saray’daki maşası ve kiralık unsuru olduğunu ifade eden Şemhani, Bolton’un artagelen tehditleri sırasında İran’ın Fars Körfezi’nde ABD’nin gelişmiş casusluk İHA’sını düşürdüğünü hatırlatarak, İran bölgesel gücünün hiç görülmemiş kadar arttığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı