GenelSuriye Dostları

Serbest bırakılan İranlı mühendisler Tahran’a döndü

Bundan bir süre önce Suriye’de silahlı gruplar tarafından kaçırılan 7 İranlı mühendisten iki kişi kurtarıldıktan sonra Tahran’a geldi.

Rehin alınan 7 İranlı mühendisten Ehed Sohrabi Kert Abadi ve Mecid Kanber Bidrumi adlarındaki mühendisler yapılan girişimler sonucu kurtarılarak Türkiye’ye aktarılmış ve ordan da bir uçakla bugün sabah Tahran’a geldiler.

İranlı mühendislerin karşılanması töreninde dışişleri bakanlığı yetkililerinin yanı sıra enerji bakanlığı yetkilileri de katılmıştı.

Dışişleri bakanı yardımcısı Hasan Kaşkavi bu törende yaptığı konuşmada, İran ve Türkiye dışişleri bakanlıkları arasında yapılan iyi bir işbirliği sayesinde İranlı mühendislerin serbest bırakıldığını söyledi.

Kaşkavi diğer İranlı mühendislerin de en kısa zamanda serbest bırakılmasını temenni ettiklerini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest de İranlı rehinelerin serbest bırakılmasındaki olumlu katkılarından dolayı Türkiye hükümetine takdir ve teşekkürde bulunarak, bu çalışma ve işbirliğinin devam etmesiyle diğer 5 İranlı mühendisin de serbest bırakılmasını temenni etti.

Suriye’nin Hums bölgesinde yer alan Conder elektrik santralinde görevli olan 7 İranlı mühendis Aralık 2011 tarihinde Şam yönetimi muhalifleri tarafından kaçırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı