FilistinGenel

Şeyh Bedrettin Hassun: Kudüs’ün düşmanları Suriye düşmanlarının ta kendileridir

Suriye Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun ve Antakya ve Tüm Doğu Süryani Ortodokslar Patriği Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı Patrik Mar Ignatios II. Afram’ın katılımıyla Lazkiye’de Kudüs ile dayanışma etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Suriye Müftüsü Hassun, Kudüs’e düşman olan ve gaspçı İsrail tarafından ele geçirilmesine izin verenlerin Suriye ve halkına düşman tarafların bizzat kendileri olduğuna dikkat çekti. Hassun fakat bu düşmanların Suriye’yi parçalama planlarında başarısız kaldıkları gibi Kudüs’ü parçalama ve milletin asıl pusulasını şaşırtma planlarında başarısız kalacaklarını ifade etti.

Kendi tarafından Patrik II. Afram; ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü gaspçı İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının şahsi ve siyasi çıkarlar doğrultusunda geldiğine kaydetti.

Tüm uluslar arası kararlar ve meşruluğun yanı sıra insan haklarının Kudüs’ün Filistin toprakları olduğunu net bir şekilde kanıtladığına dikkat çeken Patrik II. Afram; bu gerçeğin ne kararlarla ne de hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini ifade etti. Patrik II. Afram bu gibi kararların Kudüs’ün semavi dinler için taşıdığı kutsallıkları olumsuz etkilediğini söyledi.

Lazkiye Valisi İbrahim Hızır el Salim de konuşmasında Kudüs’ün sahip olduğu tarihsel, kültürel ve sosyal değerlerinin Suriye ve Suriyeliler tarafından iyi bir şekilde idrak edilmiş olmasıyla her daim Suriye ve Suriyelilerin temel pusulası olarak kalacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu