GenelSuriye Dostları

Seyyid Abbas Musevi: İran, aleyhine uygulanan ambargolara bir değer vermemektedir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Beyaz Saray’ın İran’dan petrol alan ülkelere tanıdığı muafiyeti uzatmayacağına dair açıklamasına karşın, ‘’İran bu ambargoları temelden yasa dışı görmektedir ve bundan dolayı ambargolara uygulanan muafiyetlere bir değer atfetmemektedir. ‘’ dedi.

Musevi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ambargoların fiili olumsuz etkilerinden dolayı ve bunların olumsuz etkilerinin artmasından ötürü dışişleri bakanlığı tarafından dünden itibaren sürekli gerekli merciler ve birçok yurt dışındaki ortakları ile temaslar sağlandığı belirtti.

Musevi, bu temaslar ve istişarelerin sonuçlarının karar alıcı mercilere yansıtılacağı ve kısa sürede bu hususta gerekli kararın alınacağı ve sonucunun ilan edileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dün uluslararası camianın petrol piyasasında oluşacak kargaşadan dolayı duyduğu kaygıya aldırmadan tek taraflı bir uygulama ile İran ile eski düşmanlığı doğrultusunda İran petrolünün alımı için muafiyetlerin lağvedileceğini söyledi.

ABD; daha önce Çin, Hindistan, Japonya, G.Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Tayvan’ı İran’dan petrol alımı için yaptırımdan muaf tutmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu