Suriye Dostları

Seyyid Hasan Nasrullah Fransa’nın İslam karşıtlığını eleştirdi

Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah 30 Ekim Cuma akşamı yaptığı konuşmada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam ve terörizm ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, Fransa’nın kastettiği ifade özgürlüğünü sorguladı.

Lübnan Hizbullah Hareketi lideri Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasının ilk ekseni ise bir grup veya bir şahsın tavırları ve girişimlerinin İslam’a veya Hristiyanlığa yönlendirilmemesi oldu. Gerçekte son yirmi yılda Müslümanlar başka dinlere mensup insanlardan daha fazla terörizmden zarar görmüştür. Bunun asıl nedeni ise, Batılı güçler ve devletlerin terörizmi destekleyip kullamasıdır.

Bundan önce Amerika eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve de Amerika başkanı Donald Trump açık bir şekilde IŞİD terör örgütü ve diğer terör örgütleri ve gruplarının Amerika yapımı olduğunu itiraf etmişlerdir. Son yirmi yılda bu terör örgütleri ve grupları İslami ülkelerde yüz binlerce sivili katletmiş ve hala da bu süreci devam ettirmektedir.

Buna rağmen hiçbir Müslüman Hristiyan terörizminden söz etmemiştir. İşte bu çerçevede Seyyid Hasan Nasrullah Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u bu açıdan eleştirdi. Burada önemli olan nokta ise Fransa’nın eski cumhurbaşkanı François Holland bile Macron’u eleştirmesidir. Hollande şu açıklamada bulundu:” Teröristleri Müslümanlar ile karıştırmayın. teröristler Fransa’da dinler arası savaş çıkmasını istiyor. ”

Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasının ikinci ekseni de Fransa gibi ülkelerdeki terör saldırıları ve olaylarının zaten bu ülkelerin terörizme ve terör gruplarına yönelik siyasetlerinin sonucu olmasıdır. Seyyid Hasan Nasrullah bu hususta bir kaç gerçeğe değinerek Avrupalı ülkelerin kendi vatandaşlarının Suriye ve Irak’a yolculuklarını kolaylaştırdıklarına ve terör grupları ve örgütlerini siyasi, propagandif, mali ve manevi açıdan desteklemelerini de eleştirdi. Başka bir ifade ile Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreteri açısından teröristler Fransa dahil Batılıların Batı Asya’da şom hedeflerine varmak için bir araç sayılırlar. Bölgedeki terör örgütlerine üye Avrupalı ülkelerin vatandaşları Suriye ve Irak’tan geri dönüp Batı ülkelerinde terör eyleminde bulunuyorlar. Bu yüzden bu tür girişimler zaten İslam ile bir ilgisi yoktur ve sırf Batı’nın terörizmi desteklemesinin sonucu olmuştur.

Lübnan Hizbullah Hareketi lideri Seyyid Hasan Nasrullah’ın yaptığı konuşmasının üçüncü ekseni de Macron’un ifade özgürlüğü ile ilgili açıklamalarının eleştirilmesidir. Fransa ifade özgürlüğünü desteklediğini ve demokrasi havariliği yaptığını iddia ediyorsa da gerçekte Fransa’daki ifade özgürlüğü ve Batı’daki bu özgürlük keyfi olarak riayet edilmektedir. İşte Seyyid Hasan Nasrullah bu hususa değindi. Bu çerçevede Nasrullah Fransız filozof Roger Garaudy’nin durumuna da işaret etti. Fransız filozof Roge Garaudy, Holokost ile ilgili ironik, komik ve saygısızlık içeren faaliyet değil bilimsel araştırmalarda bulundu ancak yine de hapse atıldı. Bu yüzden ifade özgürlüğü de Batı’da çıkarlar ile çakıştığında gözardı edilecek keyfi bir durumdur.

Gerçekte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Charlie Hebdo dergisinin Allah Resulü Hz. Muhammed saa’e yönelik saygısızlık ve hakaretini desteklemesinin nedeni ifade özgürlüğünün desteklenmesi değil Fransa’da İslamtalepliğin gelişmesi ve artmasıdır. Fransa Cumhurbaşkanı ise Fransa’daki Müslümanları etkilemek ve onları baskı altında bırakmak için bu tür açıklamaları tekrarlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu