Suriye Dostları

Seyyid Hasan Nasrullah İsrail’e yönelik operasyonu değerlendirdi

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, dün yaptığı konuşmada İsrail’e yönelik Hizbullah’ın gerçekleştirdiği operasyonu da değerlendirdi.

Konuşmasını “Düşmana verdiğimiz mesaj … Saldırırsanız, sınırdaki tüm derinlik ve derinlikteki tüm askerleriniz, kolonileriniz ve tesisleriniz, direnişin tehdidi ve tepkisi çemberinde olacaktır.” şeklinde özetleyen Seyyid Hasan Nasrallah’ın değerlendirmelerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

– Dünkü operasyon, İsrail’in Beyrut’a karşı dronlarına ve Suriye’de iki Hizbullah savaşçısının şehid edilmesine karşı yapılan bir misilleme oldu.

– İsrail’in droneli hava operasyonu başarısız oldu.  Bu girişimin cevapsız kalmasına izin vermeyeceğimizi söyledik.  İlk cevabımız, 1948’de işgal edilen bir kasabadaki doğrudan saha operasyonu oldu. (Suriye’deki Hizbullah savaşçıları için olduğu gibi, dronlara cevap vermek için başka bir operasyon olacağı anlamına geliyor gibi görünüyor.)

– Konuşmamı yaptığım günden bugüne kadarki geçen süreç, psikolojik operasyonlar dahil, düşmana cevap olarak düşünülmeli.

– İlk operasyonumuz Mavi Hat’taydı.  Hattın etrafında hiç asker yoktu, boşaltıldılar, şimdi operasyondan sonra ortaya çıkmaya başladılar. Onlara gidip saklanmalarını söyledim ve kaçtılar.

– Düşman sınırı temizledi, askerlerini ve onun etrafındaki mekanizmalarını göremedik.

– Bütün dünya ‘İsrail’i korkmuş ve endişeli gördü.

– İsrail’in askeri görevlerinde normalden daha yüksek bir gerilim vardı.  Bölgedeki en güçlü askeri güç olan İsrail’deki genel tablo 9 gün boyunca korku, endişe ve saklanmaktı.

– Bu zayıflık, bu aşağılanma.  İsrail bir örümceğin ağından daha zayıftır.  Bu onların cezası.  Operasyonumuzu gün ışığında yaptık.

– 7 gün boyunca İsrail medyası ve yetkilileri, diplomatik kanallar aracılığıyla bile, misilleme yaparsak bize savaş açacakları için bizi tehdit ediyorlardı.  Ancak yalnızca Hizbullah bu tehditlerden etkilenmedi, Lübnan’ın geri kalanı da.

– Operasyonumuzun önemi, 1948’den beri işgal edilen bir kasabada gerçekleştirilmiş olmasıdır.  Artık kırmızı bir çizgi yok.

–  Netanyahu’nun ROE’yi (caydırıcılık denklemi) kırdık.

– Ama terör denklemini tekrar kırmaktan daha fazlasını yaptık, İsrail’in kırmızı çizgisini aştık.  Şeba’daki operasyonlardan, işgal altındaki Filistin’deki operasyonlara gittik.

– Bu tarihi hatırlayın, 1 Eylül 2019, Lübnan sınırında yeni bir etabın başlangıcıdır.  Artık kırmızı çizgi olmayacak.

– Dahiyye üzerinde uçan uçağı yanıtlamamız gerekiyor. Ama bu bekleyebilir. Operasyonumuz temiz olmalı.  Şimdi işler alandaki komutanların elinde.  Dün olan şey İsrail operasyonlarına verdiğimiz cevabın sadece bir kısmı.

– İsrailliler bütün bunların Netanyahu’nun aptallığının bir sonucu olduğunu bilmeli. Çünkü adaletten kaçınmak istiyor ve nasıl olduğunu bilmiyor.

– Yapmamız gerekeni yaptık. Amacımız Temmuz 2006 savaşının sonuçlarını ve halkımızın saygınlığını korumaktı.

– İsrail’e mesajım: İşgal altındaki Filistin’in uluslararası alanda tanınan sınırı, artık Direniş için kırmızı bir çizgi değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu