Suriye Dostları

Seyyid Hasan Nasrullah: Şiddeti önlemek için gerekirse sokaklara inebiliriz

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam yaptığı konuşmada gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Seyyid Hasan Nasrullah eski İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Dr. Ramazan Abdullah Şallah’ın vefatına atıfta bulunarak, “Dr. Şallah Filistin meselesine inanan büyük bir komutandı ve her zaman Filistin direniş grupları arasında birlik olması gerektini vurgulardı” dedi.

Hasan Nasrullah sözlerine şöyle devam etti:

“Dr. Şallah’ın çabaları İslami Cihad Hareketi’nin gelişmesine neden oldu. İslami Cihad Hareketine, Dr. Şallah’ın yolunun devamında sizinle olduğumuzu ifede etmek isterim.”

Nasrullah, Filistin’deki direniş ekseninin İsrail ve ABD’nin Batı Şeria’yı ilhak planına karşı koymak için Dr. Şallah gibi bir şahsiyete ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Lübnan’daki son gelişmeleri değerlendiren Nasrullah, Beyrut hükümetinin istifa edeceği yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, istifa konusunun asla konuşulmadığını söyledi.

Şimdiki durumda Lübnan’da huzur ile birliğin hakim olmasını istediklerini dile getiren Hasan Nasrullah, direnişin silahsızlandırılması sloganının acımasız bir eylem olduğunu ve bununla ilgili çağrıların Lübnan halkı için birer öncelik olmadığını belirterek, “Bu yanlış bir talep. Direniş işgalci İsrail’e karşı mücadelede stratejik bir düşünce sundu” diye konuştu.

Hasan Nasrullah, “Direnişin silahı, bazılarının tartıştıklarından çok daha stratejik ideoloji ve kültürün bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Hizbullah ile Amal Hareketine yapılan suçlamalara tepki gösteren Seyyid Hasan Nasrullah, “Cumartesi ve Pazar günlerindeki şiddetli olaylarda Şiileri ve Güney Dahiye’yi sorumlu tutmak kabul edilemez. Herhangi bir çatışmayı ve gerginliği önlemek için gerekirse sokaklara inebiliriz” ifadelerini kullandı.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, Suriye hakkında, “ABD’nin Sezar’ın yasasına başvurması, Suriye’nin askeri ve saha savaşlarındaki zaferinin kanıtıdır. Güvenlik ve askeri savaşlarda Suriye’nin yanında olan müttefikleri ekonomik savaşta da onu yalnız bırakmayacaktır. Sezar yasası Suriye milletini hedef almakta ve bu ülkede kaos ve iç savaş yaratmayı amaçlıyor.” şeklinde konuştu.

Nasrallah, televizyon konuşmasının devamında, Lübnan’da yerel para biriminin dolar karşısında rekor seviyede değer kaybetmesi ve ABD’nin Suriye’ye yönelik yaptırım yasasını değerlendirdi.

Lübnan lirasının değer kaybından ABD’yi sorumlu tutan Nasrallah, ABD’nin bölgedeki siyasetlerinin eksenini siyonist İsrail’in çıkarlarını korumak olduğunu belirterek, Washington’un, Hizbullah üzerinden Suriye ve İran’a döviz akışını engelleme gerekçesiyle Lübnan Merkez Bankasının piyasaya dolar akışına izin vermediğini bildirdi.

Teyitli ve resmi bilgilere dayanarak konuştuğunu ifade eden Nasrallah, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doların yükselişini protesto edenler, kimleri protesto ettiklerini bilmelidir. Emniyet güçlerinin de dolar toplayanları açığa çıkarması gerekir. Lübnan’da 2019’dan beri Suriye ve İran’ın dışındaki ülkelere göndermek üzere on milyonlarca dolar satın alan bir banka var. Eylül 2019-Şubat 2020 arasında Lübnan’dan 20 milyar dolar çıkarıldı.”

Dolar konusunu, “Lübnan’ı çöküşe sürükleme komplosu” olarak değerlendiren Nasrallah, “Bizler, yurt dışından dolar getiriyoruz, içerideki doları toplamıyoruz.” dedi.

ABD’nin, Lübnanlıları “silah veya açlıkla öldürme” seçenekleri arasında tercih yapmaya zorladığını belirten Nasrallah, “Bizler de diyoruz ki: Silahımıza sahip çıkacağız, aç kalmayacağız ve sizleri öldüren biz olacağız.” diye konuştu.

Hizbullah lideri Nasrallah, ABD’nin bugün yürürlüğe girecek Esed yönetimine yönelik “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası”na da değinerek, bunun Suriye’ye kapsamlı bir abluka olduğunu söyledi.

Kendileri de dahil Esed müttefiklerinin söz konusu yaptırımlara karşı Suriye’yi yalnız bırakmayacağını aktaran Nasrallah, Sezar yasasının Lübnanlıları da hedef aldığını dile getirdi ve, “ABD, Lübnanlıları aç bırakmak için tüm kapıları kapatıyor.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu