GenelSuriye Dostları

Seyyid Haşim Seyfuddin: Direniş, Amerika’nın yeni yaptırımları karşısında yine zafer kazanacak

Lübnan Hizbullahı Yürütme Kurulu Başkanı Seyyid Haşim Seyfuddin şunları söyledi: “Düşmanımızın bizi terk etmediğini çok iyi biliyoruz. Amerika bu günlerde Hizbullah’a karşı yeni sert yaptırımlarını başlattı. Bu tamamen doğaldır. Biz kendi düşmanımızdan muhasara, yaptırım ve daha fazla saldırıdan başka bir şey beklemiyoruz. Amerikalıların İsrail’in ürettiği uçakları ve silahları ve siyasi arenadaki tüm varlığı yok edildi, ancak direniş sahada bakidir ve zafere olan hevesleri çoğalıyor.”

Seyfuddin, Amerikalıların yeni yaptırımlarına karşı direnişin, Allah’ın izniyle başarılı olacağını ve Lübnan’ın ülkesini savunmaktan gurur duyduğunu vurguladı. Biz, 2000 yılındaki özgürlüğü geride bıraktık ve 2006 yılında da ülkeyi savunduk. Bir süre sonra, tekfiri düşmanlarla ile karşı karşıya kaldık ve onları Suriye ve Lübnan sınırında yendik. Dünyanın bildiği tüm bu başarıların, direniş ekseni, şehitler ve yaralılar tarafından elde edildiğini aktardı.

Hizbullah Yürütme Kurulu Başkanı, “Direniş Lübnan’ı korudu ve bu ülkedeki tarihinin en iyi ve en eksiksiz modelini ibraz etti. Lübnan’ın gerçek bağımsızlığı, direniş ekseniyle başladı, çünkü bu koşullar altında Lübnan halkı gerçek anlamda, özgürlük ve onur ve bağımsızlıkla yaşıyor” dedi.

Lübnan Hizbullahı’nın yeni bir seçim yasasını kabul etmedeki rolüne atıfta bulunan Seyfuddin, yasanın çok iyi olmadığını, ancak Lübnan’da geçtiğimiz onlarca yıldaki var olan diğer yasalardan daha iyi olduğunu söylemek mümkündür. Hizbullah’ın bu seçim yasasını hazırlamada bir rol oynaması onurdur dedi.

Seyfuddin, Lübnan’da gerçekleşen seçimlerin sonuçlarının belli olduğunu, tüm dünyanın bu konu üzerinde konuştuğunu ve Lübnan’ın parlamento seçimlerinde direniş ekseninde büyük kazanımlar elde ettiğini vurguladı. Lübnan Hizbullah’ı, çoğunluğa sahip olmasına rağmen Lübnanlılara kendi görüşünü, hükümetini ve önceliklerini dayatmadı, tamamen bunun aksine bir davranış sergiledi dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın Yardımcısı, ”Hizbullah’ın anlaşma ve anlayışa dayalı bir hükümet kurmaya çalıştıklarını söyledi. Müzakere yolunun da diyaloğa ihtiyacı var ve diyalog insanların birbirlerini dinlemesini gerektirir. Ancak bazı gruplar kulaklarını kapatırsa, konuşma başarılı olmaz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu