Genel

Silahlanma çağrılarında bulunanlar Kofi Annan’ın görevini aksatıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Resmi Sözcüsü Dr Cihat Makdisi; BM Genel Sekreteri Suriye Temsilcisi Kofi Annan’ın, üstünde görüş alışverişinde bulunulmak için kağıtsız (sözlü) önerilerde bulunduğunu söyledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında medya kanalları ve haber ajansları muhabirleriyle görüşmesinde Dr Makdisi; Suriye’nin de bu kağıtsız önerilere kağıtsız cevaplar sunduğunu ifade ederek, oldukça objektif olmasıyla birlikte ön önerilerin nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntı özelliği taşıdığına işaret etti.

Suriye’nin kendine has özelliklerle uyumlu olması koşuluyla Annan’ın misyonun başarılı olmasına bağlı olduğunu belirten Dr Makdisi; bu bağlamda bölgesel ve evrensel çabaların birleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Dr Makdisi; özellikle siyasi çözümü engellemeye çalışan, Suriye’deki silahlı grupları silahlandırmaya davet ateşi körükleyen çabalara son verme önemine işaret ederek Suriye’deki durumlar için çözümün dışarıdan ithal edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Suriye’nin Annan’ı temaslarını ve çabalarını sürdürmeye teşvik ettiğini ifade eden Dr Makdisi; görevinde başarılar temenni ettiğini söyledi.

Dr Makdisi; sükunetin sağlanması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğine işaret ederek, bunun için tek yolun reform programını sürdürmek ve diyaloga geçmek olduğuna herkesin inanması gerektiğine vurgu yaptı.

Diyalogu reddedenler ve silahlanmaya çağrı yapanların Annan’ın misyonunu aksattıklarını ifade eden Dr Makdisi; Suriye’nin siyasi çözüme yardımcı olacak tüm girişimleri memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Dr Makdisi; bir kısım bölgelerde yaşananların siyasi çözüm değil de güvenlik tedavisinden ibaret olduğunu belirtirken, ordunun kendini savunma pozisyonunda olduğunu ifade etti. Silahlı terör gruplarının gerçekte var olduklarının belgelerle ve uluslararası raporlarla kanıtlanmış olduğunu dikkat çeken Dr Makdisi; bu grupların gelişmiş cihazlara ve silahlara sahip olmalarıyla orduya acımasızca saldırdıklarının inkar edilemez bir gerçek olduğunun altını çizdi.

Ortaya konulan siyasi çözüme ilişkin bir soruyu cevaplayan Dr Makdisi; siyasi çözümün vatanı yapılandırmaya ortak olmakla birlikte seçim sandıklarının tüm taraflar arasında hakim olması anlamına geldiğini söyledi. Dr Makdisi; diyaloga inanan ve dış müdahaleyi reddeden herkesin memnuniyetle karşılandığını ifade ederek, diyalogu reddedenlerin tek çözüm yolu olarak diyaloga inanmaları temennilerini dile getirdi.

Dr Makdisi; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın, vatan çatısı altında yapılacak diyalog ve katılımcıların garantörü olduğunu söyledi.

İnsani yardımlar ve bu yardımların ulaştırılması konusunda Dr Makdisi; insani yardımların herkese ve her bölgeye ulaşması ve ulaştırılması yönünde Suriye’nin siyasi ve insani bir bağlılığı bulunduğunu belirtti. Dr Makdisi; BM genel sekreterinin insani işlerden sorumlu yardımcısının Suriye’ye ziyareti sırasında yardımların değerlendirilmesi ve takdim edilmesinde uygun bir mekanizma üzerine anlaşmaya varıldığını belirtti.

Dr Makdisi bu mekanizma doğrultusunda yardımların; Suriye’nin egemenlik-bağımsızlığının korunacağı şekilde Suriye hükümetiyle koordinasyon içinde Suriye Kızılay Örgütü ile Uluslararası Kızılhaç Komitesinin işbirliği ile takdim edileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Arap dışişleri bakanları ile Kahire’de bulunduğu görüşmelere ilişkin Suriye’nin tutumu konusunda Dr Makdisi; yapılan görüşmelerin anlaşma yada uzlaşmadan ibaret olmadığını, buluşma noktalarından ibaret olduğunu söyledi. Dr Makdisi Suriye’nin, siyasi çözüme katkı sağlayacak tüm girişimleri memnuniyetle karşıladığını tekrar ederken niyetlerden emin olmak ve uygulamanın garantilenmesinde ayrıntıların büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu belirtti.

Dr Makdisi; Çin girişimine ilişkin ise Suriye’nin bu girişimi resmi olarak memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Resmi Sözcüsü Dr Makdisi; “sonuç olarak önemli olan, negatif güçleri ve etkileri uzak tutmakla birlikte istenilenin sağlanmasında katkı sağlayacak pozitif güçlere odaklanmaktır..” diyerek sözlerini bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı