Genel

Sivilleri öldürüp Esad yaptı diye lanse edilen olayları teröristlerin yaptığı bir kez daha kanıtlandı

Üç yılda 150 binden fazla kişinin öldüğü Suriye’de krizi körükleyen devletler şimdi ya ‘ölümler devam etsin’ deyip teröristleri desteklemeyi sürdürecekler ya da ‘barışa evet’ deyip, ölümlere ‘dur’ diyecekler.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Suriye’de 3 yıldır devam eden iç savaşta 150 bin kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Örgüt, ölenlerden yarısının, yani 75 binden fazlasını sivillerin oluşturduğuna dikkat çekti. Bu sivillerin çoğunun ise ölen isyancıların oluşturduğu ifade edildi. Suriye’deki veriler iç savaşın, kadın ve çocukları da vurduğunu ortaya koydu.

3 yılda yaklaşık 8 bin Suriyeli çocuğun ve 5 bin kadının öldüğü belirtildi. Üç yılı aşkın bir süredir devam eden savaşta Suriye ordu güçlerinin yaptığı operasyonlarda öldüğü iddia edilen binlerce sivil Suriyelinin aslında isyancılar tarafından öldürülüp, Suriye ordusu öldürmüş gibi dünyaya lanse edildiğini ortaya koyan sayısız gerçek ortaya çıktı. Çatışmalarda ölen terörist sayısının ise 50 binden fazla olduğunun tahmin edildiği ifade edildi. Öldürülen bu teröristlerin çoğunun yabancı uyruklu olması Suriye’de devam eden krizin dışarıdan müdahalelerle kışkırtıldığını gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu