GenelSuriye Dostları

Siyasi diyalog ve görüşmeler Suriye’deki krizin çözümlenmesi için tek çözüm yoludur

İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, Suriyeli muhtelif gruplar arasında siyasi diyalog ve görüşmelerin krizin çözümlenmesi için tek çözüm yolu olduğunu bildirdi.

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi Suriye başbakanı Vail el-Halki ile katıldığı ortak basın toplantısında, Suriye krizinin giderilmesi ve bu ülkede istikrar ve sebatın sağlanmasının tek yolunun muhtelif gruplar arasında siyasi görüşmeler olduğunu belirtti.

İran’ın her zaman gruplar arasında siyasi görüşmelerin başlamasından ve mevcut krizin uyumcul yollarla çözümlenmesinden yana olduğunu belirten Rahimi, İran’ın Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın ülkede serbest seçimlere gidilmesi yönünde gerekli ortamın oluşturulması amacıyla ulusal görüşmelerin devam etmesi yönündeki planına destek verdiğini söyledi.

Rahimi, Suriye başbakanı ile yapılan görüşmelerin içeriğine de temas ederek, bu görüşmelerde iki ülke arasında ekonomik, siyasi, sosyal, sağlık ve kültürel alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığını ve bu konuda iyi sonuçlara varıldığını söyledi.

Suriye başbakanı Vail el-Halki de bu basın toplantısında Tahran’a yaptığı iki günlük ziyaretini açıklayarak, İranlı yetkililerle görüşmesinde çok olumlu sonuçlar elde ettiklerini ve bu anlaşmaların hayata geçirilmesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu söyledi.

İran ve Suriye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin her iki ülke halkına da yararlı sonuçlar beraberinde getirdiğini belirten el-Halki, iki ülke arasındaki tarihi ve sağlam ilişkilerin, mevcut krizi sonlandırmada etkili olabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu