FilistinGenel

Siyonist Abbas, işbirlikçi BAE ve Bahreyn’e yeniden büyükelçi gönderiyor

Filistin Yönetimi’nin, İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı aldıktan bir gün sonra, imzaladıkları normalleşme anlaşmasıyla İslam aleminden sert tepkiler alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’e yeniden büyükelçi gönderme kararı aldığı bildirildi.

Reuters haber ajansının Filistinli bir yetkiliye dayandırdığı bilgilere göre, Filistin Yönetimi, İsrail ile imzaladıkları ilişkileri normalleştirme anlaşmalarına tepki olarak geri çektiği BAE ve Bahreyn’deki Filistin büyükelçilerini bu ülkelere yeniden gönderme kararı aldı. 

Öte yandan Filistin makamlarından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Filistinli araştırmacılar, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile normalleşme kararının ardından daha önce geri çektiği büyükelçileri yeniden göndermesinin herkes için şaşırtıcı olmanın ötesinde, bu adımlarıyla geçmişte gösterdiği sert tepkileriyle çeliştiğini belirtiyor. 

Filistin Yönetimi, BAE-İsrail normalleşme anlaşmasına tepki için 13 Ağustos’ta Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çektiğini duyurmuştu.

Filistin’in Manama Büyükelçisi de yine Bahreyn-İsrail normalleşmesine tepki olarak 11 Eylül’de geri çekilmişti.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih)’in Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin Yönetimi ile işgalci İsrail arasındaki ilişkilerin, artık eski haline döndüğünü açıklamıştı.

Eş-Şeyh sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İsrail’in bizimle imzaladığı anlaşmalara olan bağlılığı konusunda Sayın Başkan (Mahmud Abbas) tarafından yapılan temasların ışığında ve İsrail’in bu taahhüdünü teyit eden resmi yazılı beyan ve sözlü mektuplarına istinaden, İsrail ile olan ilişkilerin seyri eski haline dönecektir.” ifadelerine yer vermişti.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) da, Filistin Yönetimi’nin İsrail ile ikili ilişkilerini yeniden başlatma kararına sert tepki gösterdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin ulaştığı açıklamada Hamas, “Filistin Yönetimi, normalleşme kararıyla, ulusal değer ve ilkelerin yanı sıra tarihi Filistinli grupların genel sekreterler toplantısından alınan kararları boşa çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu