Filistin

Siyonist İsrail hapishanelerinde 14 Filistinli esir ölüm tehlikesi ile karşı karşıya

Terör rejimi zindanlarındaki şartları ve Filistinlilere yönelik tutuklamaları protesto için açlık grevi başlatan 14 Filistinli esirin ölüm riski altında olduğu bildirildi.

Filistin Esirler Derneği araştırma direktörü Abdul Nasır Fervane, “Açlık grevindeki esirler eklem ağrısı, kilo kaybı, şiddetli baş ağrıları, yorgunluk ve stresten muzdarip” dedi.

Filistin Savaş Esirleri Örgütü’nün soruşturma dairesi müdürü, Siyonist rejime açlık grevine giren mahkumları serbest bırakması için baskı yapmayı amaçlayan uluslararası ve medya kampanyası çağrısında bulundu.

İdari gözaltı, tutuklunun veya avukatının erişemeyeceği gizli bir davaya dayanan, suçlamasız veya yargılamasız gözaltı anlamına gelir. Siyonist rejimin askeri kararlarına göre, idari gözaltı emri birkaç kez tekrarlanabilir.

Bu arada Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, işgal gücü olarak işlediği suçlardan ve ihlallerden dolayı hesaba çekilmemesinin ırkçı İsrail’e BM Güvenlik Konseyi’ni ve uluslararası toplumu göz ardı etme cesareti verdiğini söyledi. 

Mansur, BM Genel Sekreteri’ne, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’na ve BM Genel Kurulu Başkanı’na gönderdiği mektupta, işgal altındaki Kudüs’te ve Filistin topraklarında durumun kötüleştiğine işaret etti. 

İsrail’in hesaba çekilmesinin ve Filistin davasında uluslararası hukukun uygulanması için hukuki, siyasi ve diplomatik yolların kullanılmasının önemine değinen Mansur, bildirilerde ifade edilen tavırların eyleme dönüşmesi gerektiğini belirtti. 

Uluslararası toplumun onlarca yıldır sürdürdüğü vurdumduymazlığın İsrail’e dilediğini yapma ve savaş suçları işleme fırsatı verdiğine dikkat çeken Mansur, son günlerde Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerinde, Filistinlilerin evlerinin yıkılması ve zorla göç olaylarında, gözaltına almalarda ve çocuklar dahil Filistinlilerin katledilmesinde artış görüldüğünü ifade etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu