SURİYE

Siyonist İsrail, Şam’ın eteklerine füze saldırısı düzenleyerek Suriyeli sivilleri öldürdü

İsrail rejimi, Suriye’nin başkenti Şam’ın eteklerine ölümcül bir füze saldırısı başlattı ve işgalci varlık kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı acımasız kara ve hava saldırısını sürdürüyor.

Suriye medyası, saldırıların Pazartesi günü Şam’ın güney banliyösündeki Sayeda Zeinab tapınağının yakınındaki bir bölgeyi hedef aldığını ve ilk raporlara göre maddi hasara ek olarak öldürülen sivillerin sayısını ikiye çıkardı.

Suriye Savunma Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada, İsrail rejiminin hava saldırılarına ilişkin haberler doğrulandı ve “Siyonist rejimin saldırganlığında Şam’ın güneyindeki bazı yerler hedef alındı ve bu da çok sayıda sivilin şehit olmasına ve yaralanmasına yol açtı” denildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, hava saldırısının işgal altındaki Suriye Golan Tepeleri’nden başlatıldığını ve Şam’ın güneyindeki birçok yeri hedef aldığını bildirdi.

İranlı askeri danışmanlar son haftalarda İsrail hava saldırılarıyla Sayeda Zeinab mahallesinde öldürüldü.

Suriyeli kaynaklar, Pazartesi günkü saldırının İsrail rejiminin o bölgede İran İslam Devrimi Muhafızları Kolordusu’nun (IRGC) daha fazla üyesine suikast düzenleme girişimi olduğunu söyledi.

İlk raporlar, İsrail saldırılarının Suriye’deki İranlı askeri danışmanlara ait bir merkezi hedef aldığını iddia etti, ancak İran’ın Suriye Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, X’teki bir gönderide, yeni İsrail saldırısında hiçbir İranlı askeri danışmanın öldürülmediğini söyledi.

İran’ın Suriye Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Siyonist rejimin savaş uçaklarının Şam’ın güney eteklerine düzenlediği bugünkü saldırı, İran İslam Cumhuriyeti’nin herhangi bir danışma merkezini hedef almadı ve hiçbir İran vatandaşı veya danışmanı şehit olmadı” dedi.

Akbari, “Siyonistlerin ayrım gözetmeyen saldırıları, Direniş Ekseni’nin kararlılığını bozmayacak” dedi.

Suriye’de Devrim Muhafızları’nın askeri danışmanı olarak görev yapan Seyyid Razi Musavi, geçen ay Şam’ın aynı mahallesinde İsrail hava saldırısında öldürüldü.

Musavi, 3 Ocak 2020’de ABD’nin insansız hava aracı saldırısında arkadaşlarıyla birlikte şehit olan İran’ın en üst düzey terörle mücadele komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’nin yol arkadaşlarından biriydi.

İsrail rejimi, geçtiğimiz ay Suriye ve Lübnan’daki direniş cephesinden çok sayıda üst düzey yetkiliye suikast düzenledi.

İsrail rejimi, Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı savaşını, bölgedeki Hamas liderliğindeki Filistinli direniş gruplarının işgalci varlığa karşı El Aksa Fırtınası Operasyonu olarak adlandırılan sürpriz bir misilleme saldırısı gerçekleştirmesinin ardından 7 Ekim’de başlattı.

İsrail ordusu da o zamandan beri Lübnan topraklarına yönelik saldırılar düzenliyor ve Lübnan’ın direniş hareketi Hizbullah’ın Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkını desteklemek için misilleme saldırılarına yol açıyor.

Hareket, Tel Aviv rejimi Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürdüğü sürece misilleme operasyonlarını sürdürme sözü verdi.

İsrail, Ekim ayının başından bu yana Gazze’de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 26.400’den fazla insanı öldürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu