GenelSuriye Düşmanları

Siyonist Obama siyonizmin babası Theodor Herzl’in mezarını ziyaret etti

ABD Başkanı Barack Obama korsan İsrail gezisini sembolik ziyaretlerle tamamladı. Obama, “Modern Siyonizm”in babası olarak anılan Theodor Herzl’in mezarını ziyaret etti.

Yad Vashem Soykırım Müzesi’ni gezen Obama, bir suikast sonucu öldürülen İsrail eski Başbakanı İzak Rabin’in kabrini ziyaret etti.Obama’nın sembolik ziyaretinde bir sonraki durağı ise, “Modern Siyonizm”in babası olarak bilinen Theodor Herzl’in mezarı oldu.

Ziyarette Obama’ya İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra Yad Vashem Vakfı Başkanı Avner Şarel ve Tel Aviv Baş Hahamı İsrael Lau da eşlik etti.

Müzeyi ilgiyle gezen Obama, anma töreninin yapıldığı salonda hiç söndürülmeyen ”Ebedi Ateşi” alevlendirdi.

Müzeden ayrılmadan önce bir konuşma yapan Obama, ”Teşekkürler İsrail halkı, bizden koparılıp alınan milyonların isimlerini muhafaza ettiğiniz için. Bu sayede, hiçbir zaman unutulmayacaklar” dedi.

Müzeyi ikinci kez ziyaret ettiğini ve bu kutsal mekandan çok etkilendiğini belirten Obama, ”Buraya bin kez de gelsek, her seferinde aynı acıyı hissederiz” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama’ya, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından İsrail’in güvenliğine yaptığı katkılardan dolayı liyakat madalyası takıldı.

İsrail’in en yüksek nişanı olarak kabul edilen liyakat nişanı Obama’ya, akşam onuruna verilen yemek sırasında takdim edildi. Bu madalya, İsrail devletinin güçlenmesi ile vatandaşlarının güvenliğine önemli katkılarda bulunanlara veriliyor.

Obama bu ödülü alan görevdeki ilk ABD başkanı oldu. Geçtiğimiz yıl bu madalyaya layık görülenlerden biri de Henry Kissinger olmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da, geçtiğimiz yıl Beyaz Saray’da düzenlenen bir törende, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e, ABD’de verilen en yüksek nişan olan Özgürlük Madalyası vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı