GenelSuriye Düşmanları

Siyonist rejim Golan bölgesinde 40 bin yerleşim birimi inşa etti

Suriye’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Faysal Hamvi, dünya ülkelerine işgal altındaki Arap topraklarında kurulan yerleşim birimlerinde üretilen tarım ürünlerini ithal etmemeye çağırdı.

Büyükelçi Hamvi İnsan Hakları Konseyinin Pazartesi günü Filistin ve işgal altındaki Arap topraklarında insan hakları konusunu tartışmaya ayırdığı oturumda yaptığı konuşmada, yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerin çalıntı ve yasa dışı sayıldığını ifade etti.

İsrail işgal yönetiminin Filistin ve Suriye’nin işgal altındaki Golan topraklarında insan hakları ihlallerini sistematik şekilde sürdürdüğüne dikkat çeken Hamvi, işgal yönetiminin Golan’daki Suriyelilerin tarım ürünlerini ihraç etmelerini Kızıl Haç Örgütünün bilgisi dahilinde engellediğini ve topraklarına el koyduğunu kaydetti.

Büyükelçi Hamvi, İsrail’in bu uygulamalarla Golanlıları göç ettirmeyi ve yeni yerleşim birimleri kurmayı hedeflediğini bildirerek Golan’da kurulan yerleşim birimlerinin sayısının 40 bine ulaştığının altını çizdi.

İsrail işgal yönetiminin Golan’da petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yürütmenin yanı sıra Golan sularını çaldığını ifade eden Hamvi, uluslar arası kanunun işgal altındaki bölgelerde doğal kaynakların istismar edilmesini yasakladığına dikkat çekti.

Büyükelçi Hamvi, İsrail işgal yönetiminin Golan’daki en tehlikeli uygulamasının ayırım duvarı kurmak olduğunu söyleyerek işgal yönetiminin Golanlı 9 esiri insanlık dışı koşullarda hapsettiğini belirtti.

İsrail’in Ortadoğu’daki tek demokratik ülke olduğu imajını yaymaya çalışırken tutuklulara işkence uyguladığına dikkat çeken Hamvi, “bu uygulamalara rağmen İsrail işgal yönetimini destekleyen ülkelerden hiçbiri İsrail’i kınamak için özel bir oturum düzenleme çağrısında bulunmamıştır. Çünkü onlara göre İsrail kanunların üzerindedir. Bazıları Suriye krizini uluslararasılaştırma, askeri müdahaleyi çağırma ve Suriyelilerin kanını akıtma peşinde olduğu için işgal altında yaşanan insanlık dışı uygulama ve ihlalleri kasıtlı şekilde göz ardı etmektedir” diye konuştu.

Daimi Temsilci Hamvi,İnsan Hakları Konseyi ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin uluslar arası saygın kuruluşlar olarak prestijlerini korumak istiyorlarsa eğer İsrail’in insan hakları ihlalleri karşısında suskun kalmamaları gerektiğine vurgu yaptı.

Hamvi, İsrail’i savunan ve katliamlarına gerekçeler bulan azınlıktaki ülkelerin bu seçici tutumlarından vazgeçmeleri ve İsrail’i uluslar arası insani kanunlarını uygulamaya ve Arap topraklarına yönelik işgaline son vermeye zorlamaları gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı