GenelSuriye Düşmanları

Siyonist rejim nükleer silahları, bölge güvenliği için ciddi tehdit

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-UAEA yönetim kurulunun Haziran ayındaki mevsimsel oturumu 16 haziran Cuma günü Viyana’da çalışmalarını bitirdi. İran İslam cumhuriyeti’nin UAEA daimi temsilcisi Rıza Necefi söz konusu oturumda Siyonist rejim nükleer çalışmalarının bölge ve uluslararası toplumun ciddi kaygılarına sebep olduğunu belirtti.

Necefi, Siyonist rejimin nükleer gücünün endişe verici boyutları hakkındaki konuşmasında, bu çalışmaların Bağlantısızlar Hareketi tarafından da kınandığına işaretle, bu konunun UAEA tarafından ciddiyetle takip edilmesini istedi.
Siyonist rejim hali hazırda bölge güvenliğini tehdit eden tüm bileşenlere sahip, fakat bunları iki gruba ayırmak mümkün; birincisi Filistin topraklarını işgal ederek, işgalci bir unsur olması, diğeri ise nükleer tehdit olmasıdır ki bizzat bir çok boyutu vardır.
Fakat önemli olan konu, neden Siyonist rejimin alışılmadık ve tehlikeli faaliyetlerinin denetimsizce devam etmesi ve de uluslararası toplumun bu bağlamdaki isteklerinin göz ardı edilmesidir. Aslında UAEA’nın her zaman Siyonist rejimin yasadışı tutumlarına karşı müsamahakâr davranması, tartışılmaz bir gerçektir. Fakat birçok belge, korsan rejimin her zaman uluslararası yasaları çiğneyerek nükleer askeri programlarını ilerlettiğini kanıtlıyor. Tabi ki bu süreç bölgesel ve uluslararası güvenliği etkileyerek kaygılara sebep oluyor.
Nükleer doktrin, Siyonist rejim askeri stratejisinin temel bölümünü oluşturuyor. Bu doktrin, korsan rejimin 1950-70’li yıllarda konvansiyonel olmayan silahlara ulaşması ile şekillendi. Fakat bu olayın geçmişi 1948 yılına yani Siyonist rejimin işgalciliği, saldırıları ve tehdit oluşturan politikalarının başladığı yıllara.
Korsan rejim nükleer bilimcisi Mordehay Vanono’nun ifşaatlarına göre işgalci rejim 70’li yılların ortalarından itibaren nükleer çalışmalarını Dimona tesislerinde geliştirerek modernleştirdi, böylece tahrip gücü daha fazla olan nükleer silahları büyük ve küçük boyutlarda üretmeyi başardı. Nitekim Amerikan eski dışişleri bakanı Colin Powell’in ifşa edilen elektronik postaları, Siyonist rejimin 200 nükleer başlığa sahip olduğunu doğruladı.
Son yıllarda Siyonist rejimin nükleer çalışmaları ile ilgili iki görüş gündeme gelmiş bulunuyor, bunlardan biri mevcut belirsiz durumla ilgili stratejiye devam etmek, diğer ise Siyonist rejim nükleer silahlarının alenileşme stratejisi.
İran İslam cumhuriyetinin UAEA daimi temsilcisi Rıza Necefi’nin yönetim kurulu dönem oturumundaki konuşması ise bu endişelerin tekrar hatırlatmasıdır; UAEA da kendi sorumlulukları uyarınca, Siyonist rejimin konvansiyonel olmayan nükleer çalışmaları hakkında ciddi girişimlerde bulunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı