GenelSuriye Düşmanları

Sözde özgür Suriye ordusu çocukları kullanıyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un silahlı çatışma durumlarında çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Radhika Coomaraswam BM’nin; sözde özgür Suriye ordusunun elemanları arasında küçük yaşlarda çocukları kullandığına ilişkin raporlar aldığını ilan ederek, bunun çocukların silahlı anlaşmazlıklarda kullanılmasını meneden uluslararası anlaşmalara açık bir ihlal teşkil ettiğine vurgu yaptı.

Coomaraswam bugün New York’taki BM binasında düzenlediği basın toplantısında; sözde özgür Suriye ordusunun silahlı eylemlerinde küçük yaşlarda çocukları kullandığına dair rapor ve suçlamalar aldıklarını söyledi.

New York’taki İnsan Hakları İzleme Örgütünün yayınladığı ve Suriye muhalefetine bağlı silahlı grupların insan haklarına oldukça tehlikeli ihlallerde bulunduğunu ifade eden raporlarından bir hafta sonra açıklama yapan Coomaraswam; BM’nin bu bağlamda derin endişeler duyduğunu ifade etti.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü daha önce yayınladığı raporlarında; Suriyeli muhalefete bağlı silahlı grupların, insan haklarını oldukça tehlikeli bir şekilde ihlal ettiklerine dikkat çekerek asker ve sivillere karşı kaçırma, işkence ve öldürme eylemlerinde bulunduğunu ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı