Genel

Straw: İran hiçbir şart olmaksızın Suriye konusunda Cenevre Konferansı’na katılmalı

İngiltere parlamentosunda, İngiltere-İran dostluk grubu başkanı Jack Straw, Suriye buhranının tek çıkış yolunun Suriye konusunda Cenevre’de yapılacak olan konferansa İran İslam Cumhuriyeti’nin hiçbir ön koşul olmaksızın katılması olduğunu söyledi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, İngiltere dışişleri eski bakanı, dün Tahran’da düzenlenen basın toplantısında, Suriye’de tekfircilerce işlenen cinayetlere ve İngiltere’nin Suriye’deki varlığı konusundaki tutumuna işaretle; ‘Suriye’de bütün ülkelerin vatandaşları bulunuyor ve onlar içinde İngiliz uyruklu kişilerin de olması mümkündür. İngiliz yetkililer ve polisi, böyle bir şeyin olmasını engellemeye çalışıyorlar’ demekle yetindi.

İran’ın Cenevre-2 Konferansı’na katılmasının gerekliliği üzerinde de duran Straw, İran İslam Cumhuriyeti hiçbir ön koşul olmaksızın Cenevre-2 Konferansı’na davet edilmeli ve tam olarak katılmalıdır” dedi.

İngiltere-İran dostluk grubu başkanı Jack Straw, İran ve 5+1 grubu arasında 24 kasım tarihinde nükleer konuda varılan anlaşmayı İngiltere parlamentosunun desteklediğini de belirterek, uranyum zenginleştirilmesinin de yer alacağı tam bir anlaşmanın da gerçekleşeceğini temenni ederek bu konuda tarafların bir an önce anlaşması gerektiğini söyledi.

Batının İran aleyhindeki tek yanlı yaptırımlarına da temas eden Straw, yaptırımlardan dolayı her iki tarafın bedel ödediğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı