GenelSuriye Dostları

Sultaniye: İran’ın Nükleer tesislerine yönelik muhtemel bir saldırı şiddetle karşılık görecek

Direniş hamisi İran İslam Cumhuriyetinin, Uluslar arası Atom enerjisi Ajansı UAEA’daki temsilcisi, İran’ın nükleer tesislerine yönelik her türlü muhtemel saldırıya şiddetli cevap verileceğini belirterek böyle bir durumda muhtemelen İran’ın NPT’den çıkacağı konusunda uyarıda bulundu.

El-Alem şebekesinin bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyetinin, Uluslar arası Atom enerjisi Ajansı UAEA’daki temsilcisi Ali Asgar Sultaniye Siyonist İsrail rejiminin İran’ın nükleer santrallerine saldıracağı yolundaki tehditlerine temasla, “Hiç kimse İran’a saldırmaya cesaret edemez, ama eğer Siyonist İsrail rejimi gibi cahil ve deli bir rejim İran’a saldıracak olursa, daha önce İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinin belirttiği gibi sert ve ciddi karşılık verilecektir. Eğer İran’ın nükleer tesislerine saldırılacak olunursa bile kuşkusuz İranlı uzmanlar sayesinde sorunsuz olarak yeni santrifüjler hazırlanacaktır ve bu Amerika ve batının kendilerini uyarlandırmaları gereken bir gerçektir” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin santrifüj’ün 90 parçasını yabancı ülkelere en ufak bir gereksinimi olmaksızın yapabilecek konumda bulunduğunu hatırlatan Sultaniye, “UAEA Yönetim kurulu oturumunda hukuki kanıtlarla, BM Güvenlik konseyinin İran’a karşı tasvip ettiği kararnamelerinin hukuki bir yönünün bulunmadığı ispatlanmıştır” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin, Uluslar arası Atom enerjisi Ajansı UAEA’daki temsilcisi, İran’ın UAEA ile irtibatının tamamen tekniksel bir ilişki olduğunu oysa son yıllarda bu ilişkinin siyasallaştırıldığını ve farklı bir mecraya çekildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı