GenelSuriye Düşmanları

Sunday Times: Petrol şeyhlikleri teröristlere milyonlarca dolar ödüyorlar

İngiliz Sunday Times Gazetesi Lübnanlı kaynaklardan naklen; Suriye’ye terör saldırılarında bulunmaları için Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’da bulunan silahlılara ayda 2.4 milyon dolar para ödediğini ortaya çıkardı.

Körfezdeki petrol şeyhliklerinin Suriye’de masum insanları katleden terör gruplarına sağladıkları finans ve silah desteğinin yeni bir skandalını ortaya çıkaran İngiliz Gazete Lübnanlı güvenlik kaynaklarından naklen; Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’daki petrol şeyhliklerinin Suriye’de muhtelif terör eylemlerinde bulunmak için Lübnan’da mevzilenen silahlılara her on beş günde bir 2.4 milyon dolar para gönderdiğini ortaya çıkardı.

Lübnan’daki muhabirinin hazırladığı raporunda Gazete; Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilere yardım başlığı altında gönderdiği paraların, Suriye’de halkı ve kurumları hedef almak için silah ve cephane satın almada kullanıldıklarını ifade etti. Lübnan’da bulunan silahlı kişilerin iki ülke arasındaki sınırlardan yasadışı yolarla sızdıklarını, Suriye’de muhtelif terör ve sabotaj eylemlerinde bulunduklarına işaret eden Gazete; geçen Şubat ayından beri yabancı bir çok silahlı kişinin sınırlardan Suriye’ye akın ettiğini yazdı.

Lübnan’da bulunan Abdullah Azzam terör grubunun üyesi olan ve Lübnan güvenlik otoriteleri tarafından aranan Ebu Mazin lakaplı kanun kaçağından naklen Gazete; söz konusu terör grubunun ‘cihat’ adı altında Suriye’ye çok sayıda savaşçı gönderdiğini aktardı.

İngiliz Sunday Times Gazetesi; Lübnanlı yüksek düzeyli bir güvenlik kaynağının, Kaide terör örgütü ile bağlantıları olan yaklaşık 150 silahlının Suriye’deki silahlı gruplara katılmak için Lübnan, Ürdün ve Irak sınırlarından Suriye’ye sızdıklarını belirttiğine dikkat çekti.

İngiliz Gazete; Lübnan’ın kuzeyinde kendini “Ebu Bera” olarak tanıtan bir şahısla yaptığı röportajında ise; söz konusu şahısın ‘füze, roket ve havan topları dahil olmak üzere silah ve cephane satın alıp bunları Suriye’deki silahlı gruplara gönderdiğini, bu bağlamdaki finansın körfez ülkelerindeki bir kısım işadamları tarafından karşılandığını’ ortaya çıkardı.

Suriye’deki silahlı gruplar arasındaki keskin anlaşmazlıklara işaret eden İngiliz Sunday Times Gazetesi; bu anlaşmazlıkların bir birlerini tasfiye etme düzeyine geldiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı