Genel

Suriye, 108 yabancı ülke vatandaşının yer aldığı listeyi BM’ye gönderdi

ITAR-TASS haber ajansının bildirdiğine göre Şam resmi makamları, muhalif güçlerin yanında savaşmak üzere Suriye’ye gelen 108 yabancı ülke vatandaşının isimlerinin yer aldığı listeyi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a iletti.

Yabancıların yer aldığı liste, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi’nin imzasını taşıyan mektupla gönderildi. Caferi mektupta, her yabancının neden tutuklandığına dair bilgilerin de yer aldığını ifade etti. Listede adı geçenlerin büyük bir çoğunluğu, Arap ülkeleri vatandaşlarından oluşuyor.

Daha önce Şam, muhalif güçlerin tarafında çoğunlukla Yakındoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden paralı askerlerin yer aldığını birçok kez açıklamıştı. Suriye makamlarının açıklamalarına göre yabancı ülkelerin vatandaşları ülkeye daha çok komşu ülke Türkiye’den giriyorlar.

Suriye tarafından Türkiye’ye ateş açılmasının yol açtığı Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik devam ederken Ekim ayının başında Suriye, bölgeyi tehdit eden teröristlere karşı sınırların ortak korunmasını önermişti. Ancak her iki taraftan bu konuda somut bir adım atılmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu