Genel

Suriye 20 yıldan fazla bir zamandır kitle imha silahlarının temizlenmesini istiyor

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi; Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının bildirisinde her hangi bir değişikliğin yapılmadığını, sadece açıklamaların eklendiğini ifade ederek; çünkü bir kısım dış medya ve diplomatik tarafların bildiriyi kendi havaları ve keyiflerine göre yorumlamaya çalıştıklarını söyledi.

Şam FM Radyosuna yaptığı açıklamada Bakan Zoubi; Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının bu bağlamda bir açıklama yayınladığını ifade etti.

Suriye’nin sahip olduğu sözde kimyasal silahların geleceğinden uyarı sloganı altında ABD ve İsrail diplomasisinin temelde yürüttükleri uluslararası bir hamlenin varlığına işaret eden Zoubi; bu hamlenin dünya güveni ve barışını koruma bahanesi altında uluslararası güvenlik konseyinden Suriye’ye karşı bir karar almak için yürütülen aralıksız baskılar çerçevesinde geldiğine dikkat çekti.

Bakan Zoubi; Suriye’nin 20 yıldan fazla bir zamandır BM’nin denetim ve kontrolü altında tüm bölgenin kitle imha silahlarından temizlenmesi çağrısında bulunduğuna dikkat çekerken; bu çağrıda İsrail’deki nükleer silahların da dahil olduğunu ekledi.

İsraillilerin siyasi ve askeri liderlerin ağızlarıyla İsrail’de nükleer kitle imha silahlarının varlığını itiraf ettiklerine vurgu yapan Zoubi; İsrail’de nükleer silahların varlığını bir çok kez belirttiklerini ekledi.

Bakan Zoubi; Suriye’nin bu konularda kendisini ilgilendiren suçlamalardan söz ettiğinde batılı diplomat ve istihbarat taraflarının iftira ve asılsız yalanlarına cevap vermiş olduğuna işaret etti.

Enformasyon Bakanı Zoubi; Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanalığı sözcüsünün ‘Suriye halkına karşı kimyasal silah kullanmıyor’ dediği zamanda bunun Suriye’nin kimyasal silahlara sahip olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekti. Fakat bir kısım tarafların kendi istekleri ve planları çerçevesinde sözcünün sözlerini yorumladıklarına işaret eden Zoubi; anlam ve cevherin tamamen farklı yönde olduğunu ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı