Genel

Suriye, ABD dışişleri bakanının açıklamalarına sert yanıt verdi

Suriye dışişleri bakanlığı, Amerika dışişleri bakanının Suriye ile ilgili son açıklamalarını, Suriye içişlerine açıkça müdahale olduğu gerekçesi ile kınadı.

Amerika dışişleri bakanı John Kerry dün Kahire’de Mısırlı mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında, Beşar Esad’ın ülke geleceğinde rolü olabileceğinin zor olduğunu iddia etti.

Suriye SANA haber ajansının bildirdiğine göre Suriye dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride söz konusu açıklamaların Suriye’nin içişlerine açıkça müdahale ve ülke halkının geleceği belirleme hakkına saldırı olarak tanımlanırken, bu sözlerin Cenevre 2 toplantısının düzenlenmeden başarısızlığına sebep olabileceği belirtildi.

Söz konusu bildiride sadece Suriye halkının gelecek liderleri ve siyasi geleceklerini hiçbir yabancı müdahale olmaksızın seçme hakkına sahip olduğu ve Kerry’nin bunu bilmesi gerektiği, Cenevre 2 konferansının başarısının Suriyelilerin iradesine bağlı olduğu, ve ülkede şiddeti ve terörizmin sona ermesi için Suriye halkının işbirliğinde bulunması gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı