Genel

Suriye ABD’nin İran’a karşı tutumunu kınadı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el’Muallim, ABD’nin İran’a karşı tutumunu kınadı ve Washington’un Tahran’a yönelik düşmanca eylemlerine son verilmesi çağrısında bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim BM Genel Kurulu’nun 75’inci oturumunda video konferansı aracılığıyla yaptığı konuşmada, “Suriye, İran İslam Cumhuriyeti’nin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı ihlal eden ABD politikasına karşı tutumunu desteklediğini yineliyor.” derken, ”Bu tutum, ABD hükümetinin uluslararası hukuku ne ölçüde göz ardı ettiğini ve Washington’un uluslararası anlaşmalardaki yükümlülüklerini yerine getirmekte başarısız olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı ayrıca Küba ve Venezuela’ya yönelik zalimce ekonomik ablukayı kınadı ve iki ülkenin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ve içişlerine karışılmaması gereğini vurguladı.

El-Muallim ayrıca Amerikan ve Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarında devam eden varlığını işgal olarak değerlendirdi.

Velid el’Muallim, “İsrail, işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki Suriye halkının haklarını ihlal etmeye devam ediyor ve Suriye topraklarındaki teröristleri doğrudan destekliyor” diyerek, ırkçı İsrail’in Suriye’ye yönelik eylemlerinin uluslararası toplumun sessizliğinin gölgesinde yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Video Konferans kanalıyla dün yayınlanan konuşmasında Muallim, terörün hala dünyadaki güven ve istikrara daimi olarak tehlike arz ettiğini, uluslararası barış ve güvenliğe en önemli tehdidi oluşturduğunu vurgulayarak, teröre yatırım yapanların, destekleyenlerin ve şüpheli ajandalarını sağlamak için besleyenlerin bunların başında da Suriye ve bölgede temel teröristlerin baş destekçisi olması itibariyle en önde geldiğine işaret etti.

Suriye’nin Filistin halkının 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkını desteklerken, mültecilerin uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak anavatanlarına dönme hakkını güvence altına alarak ilkeli ve kararlı tutumunu teyit ettiğini ve savaş suçlarını kınadığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu