Genel

Suriye: ABD’nin Suriye cezaevlerindeki tutuklularla ilgili iddiası yalan ve asılsız

Suriye Dışişleri Bakanlığından yetkili bir kaynak; ABD idaresinin Suriye hükümetine süregelen asılsız suçlamalar zincirinin yeni bir halkası olarak ‘Sednaya hapishanesi holokostu’ olarak nitelendirdiği iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

Yetkili kaynak dün SANA’ya yaptığı açıklamada; ABD idaresinin bu asılsız iddialarla bulunduğu suçlamanın, daha önce varil bombaları ve kimyasal silah kullanma yönünde bulunduğu suçlamalar zincirinin yeni bir halkasından ibaret olduğuna dikkat çekti. ABD’de süregelen idarelerin Suriye hükümeti ve ordusuna suçlamalarda bulunmada elinden gelen her gayreti gösterdiğine işaret eden yetkili kaynak; Suriye’nin egemenliğine ve içişlerine müdahale etme ve Suriye’nin terörle etkin mücadelesini sabote etme çabalarını örtbas etmeye çalıştığının altını çizdi.

Yetkili kaynak ABD’nin bu yeni suçlamalarını gerçeklerden uzak yeni bir Hollywood hikayesi olarak nitelendirirken; herhangi bir kanıta sahip olmayan ABD idaresi ve işbirlikçilerinin hayal gücünden türemiş olduğunun altını çizdi.

ABD ve işbirlikçilerinin Cenevre ya da Astana’da her görüşme turunun başlamasından önce ya da eş zamanlı olarak siyasi ve terör tırmandırmalarında bulunduklarına dikkat çeken yetkili kaynak; bu siyasi ve terör tırmandırmalarının şekli, içeriği, amacı ve zamanlamasıyla tamamen deşifre edildiğinin altını çizdi.

Amerikan dışişleri bakanlığı yardımcısı Stafan Jons, pazartesi gecesi yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin binlerce tutukluyu öldürdüğü ve onların cesetlerini yaktığını veya toplu mezarlara gömdüğünü iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu