Genel

Suriye, Annan Planı’nda yeterince olumlu adımlar attı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; Suriye’ye en kısa zamanda uluslararası gözlemciler gönderilmesine ülkesinin desteğini ilan ederek, uluslararası temsilci Kofi Annan’ın görevinin başarılı olması içine elinden gelen her çabayı gösterdiğini belirtti.

G-8 Ülkeleri Dışişleri bakanlarının Washington’da düzenledikleri toplantı ardından basına yaptığı ve Rus Itar Tass Haber Ajansının aktardığı açıklamalarında Lavrov; gözlemciler göndermenin Annan planının bir parçası olduğunu söyledi.

Lavrov; Ortadoğu’ya özel dörtlü komitenin Washington’da düzenlediği toplantıları kapsamında BM genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmelerinde; provokasyonun önüne geçilme amacıyla, Suriye’ye gönderilecek uluslararası gözlemcilerin sayısı ve misyon profilini ele aldıklarını söyledi.

Mevcut süreç içinde Annan planının başarılı olmasını salama amacıyla çabaların yoğunlaştırılması ve tüm taraflarca ateşkese bağlı kalınması gereğine vurgu yapan Lavrov; bunun öncelikler arasında yer aldığını belirtti.

Lavrov; Annan planının ortaya sunulmasından önce bu planın başarısız kaldığına ilişkin Arap ve batılı başkentlerden açıklamaların yapıldığına işaret ederek, bu açıklamaların Annan planının başarılı olmasını istemeyen ve bununla ilgilenmeyen tarafların varlığını kanıtladığına dikkat çekti.

Rusya’nın en kötü senaryolardan yola çıkmak istemediğine işaret eden Lavrov; “ Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim Salı günü Moskova’yı ziyaret etti. Yapılan görüşmeler ışığında Suriye hükümeti Annan planı kapsamında oldukça yeterli adımlar attı. Suriye’nin ateşkesi kabul ettiğini ve 12 Nisan Perşembe günü saat 06:00’dan itibaren bunu uygulayacağı konusunda BM temsilcisi Annan’ı yazılı olarak bilgi gönderdi..” şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Lavrov; “bizler Annan’ın planında geldiği gibi Muhalefetle çalıştığına inançla hareket etmekteyiz, etkin bir uluslararası gözlemleme altında ateşkesin sağlanmasını öngören Annan planı doğrultusunda Suriye’ye uluslararası gözlemciler gönderilmesini destekliyoruz..” dedi.

BM genel sekreteri ile Çarşamba günü bulunduğu temaslarda Uluslararası Güvenlik Konseyinin 5 Nisan tarihinde onayladığı teklife hızlı cevap istediğini ifade eden Lavrov; aynı zamanda Suriye’ye gönderilecek uluslararası gözlemcilerin misyon ve sayılarına ilişkin vizyonu konusunda sunumda bulunmasını talep ettiğini ekledi.

Lavrov; ateşkesin ihlal edilmesi yönünde provokasyon ihtimalinin uzak olmadığı gerekçesiyle uluslararası gözlemcilerin Suriye’de bulunmalarının büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptığını açıkladı.

G – 8 ülkelerinde Suriye’ye ilişkin vizyon yakınlığının bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine Lavrov; Suriye konusunun güvenlik konseyi gündeminde olması nedeniyle böyle bir hedefin bulunmadığını söyledi. Lavrov; Annan’ın Uluslararası Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirildiğini hatırlatarak, raporunu da konsey önünde sunacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın Suriye’de yönetimde kalmaya devam etmesinin sorumluluğunu Rusya’ya yükleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un açıklamaları konusunda ise Lavrov; bu açıklamaları tepkisel açıklamalar olarak nitelendirdi. Lavrov; Rusya’nın bu açıklamalara sükunetle baktığına işaret ederek, “Amerika’ya tabi yönetimleri saymaya başlarsak, bunun ne demek olduğunu daha iyi anlarız.. Rusya ise politikalarında böyle yöntemlere başvurmaz..” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı el-Esad’ın Rusya ve Çin istedikleri için yönetimde kalmadığının altını çizen Lavrov; el-Esad’ın Suriye’de oldukça geniş bir halk kitlesini temsil ettiğine dikkat çekerek bir kısım tarafların bu gerçekleri kabul etmeleri gerektiğine işaret etti. Lavrov; verilere göre el-Esad’ın Suriye’de halkın yarısından fazlasını temsil ettiğini, dolayısıyla belirli bir muhalefet akımının Suriye halkının meşru temsilcisi olduğunun iddia edilmesinin mantıksız bir abartı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Suriye krizini çözme görevinin istisnasız tüm Suriyelileri müzakere masasına oturmaya çağırmakla saklı olduğunu ifade ederken, Cumhurbaşkanı el-Esad’ın da buna bağlılığını herkese belirttiğine dikkat çekti. Kimsenin bu konudan emin olmadığına işaret eden Lavrov; Rusya’nın bu açıklamalardan emin olma ve muhalefeti müzakerelere ikna etmeyi önerdiğine vurgu yaptı.

Lavrov; Rusya’nın muhalefeti etkilemeye çalıştığını ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında bulunan muhalefet temsilcileriyle görüşmeye çabaladığına işaret ederken; “ açıkça görülüyor ki; uluslararası sahadaki bir kısım ortaklarımız muhalefet temsilcilerine bunlardan farklı şeyler söylüyor ve onları inada teşvik ediyorlar..” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; bu gibi tutumların Suriye krizini çözme ve diyaloga girme yönünde çıkan tüm beyan, karar ve planlara aykırı olduğunu var saydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı