Genel

Suriye Arap Birliği ile imzaladığı protokole uygun davranıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim bugün öğleden sonra Arap Ligi Gözlemci Heyeti Başkanı Muhammed Ahmet Mustafa el-Dabi ile bir araya gelerek heyetin Suriye’de yürüttüğü çalışmalar ve ulaştığı sonuçları içeren bir sunum dinledi.

Suriye’nin Arap Ligi ile 19-12-2011 tarihinde imzalamış olduğu protokole uygun davrandığını dile getiren el-Muallim; Suriye’nin bu çerçevede gözlemci heyetin görevlerini en iyi şekilde icra etmesi için onunla işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti.

Gözlemci heyetin görevini gerçekçi ve tarafsız bir şekilde yapmasının önemine işaret eden el-Muallim; Suriye’nin gözlemci heyete güvenlik ve koruma sağlama sorumluluğunu yerine getirmeye devam edeceğini kaydederek heyetin maruz kaldığı ve çalışmalarını zorlaştıran bütün saldırıları reddettiğini ve kınadığını beyan etti.

Bölgesel ve uluslararası kimi tarafların gözlemci heyetin çalışmalarıyla ilgili şüphe yaratmaya çalıştıklarına dikkat çeken el-Muallim bu çabaların Arap Liginin rolünü başarısızlığa uğratarak Suriye dosyasını uluslararası boyuta taşımaya hizmet ettiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Enformasyon İşlerinden Sorumlu Ahmet Arnus’un yanı sıra Gözlemci Heyeti Başkanına refakat eden heyet katıldı.

Komplo Sadece Suriye’yi Değil Bütün Arapları Hedef Alıyor

Diğer yandan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim Ürdünlü Suriye’yi Desteklemek İçin Halk Heyetiyle bir araya gelerek ülkede yaşanan olayların gerçek yüzü ile ilgili kapsamlı bir sunum takdim etti.

Suriye’nin maruz kaldığı dış projelerin sadece Suriye’yi değil Arap ümmetinin tümünü hedef alarak bilgeyi İsrail’in çıkarlarına hizmet edecek şekilde parçalamayı amaçladığına işaret eden Muallim; Suriye’nin Arap ortak çalışmasına bağlı olduğunu belirtti.

Anlatımlarında silahlı terör gruplarının komşu ülke sınırları aracılığıyla ülkeye silah kaçırma ve terör eylemleri gibi faaliyetlerine de yer veren Muallim; saldırgan ve provokatör medya kampanyasının terör eylemlerini desteklediğine dikkat çekti.

Muallim Suriye’nin yanında durması ve desteklemesi nedeniyle Ürdünlü heyete teşekkürlerini sundu.

Öte yandan maruz kaldığı saldırılar karşısında Suriye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirten Ürdünlü heyet üyeleri yönetimin hikmeti ve halkın gücüyle Suriye’nin bu krizi aşacağına inandıklarını beyan ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu