Genel

Suriye bağımsızlık ve egemenliğine saygı çerçevesine işbirliğine hazırdır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim bugün BM Genel Sekreteri İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Valerie Amos ve ona eşlik eden temsilci heyeti ile Suriye’de mevcut koşullar ve bu koşulların vatandaşların yaşamlarına yansımalarını görüştü.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; bir kısım Arap ve batılı ülkelerin Suriye’ye uyguladıkları katı yaptırımları nedeniyle karşılaştığı zorluklara rağmen, Suriye yönetiminin tüm vatandaşlara gerekli gıda, hizmet ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini belirtti. Muallim Suriye’ye uygulanan yaptırımların direk olarak Suriye halkının yaşam koşullarını etkilediğine dikkat çekti.

Suriye’nin bağımsızlık ve egemenliğine saygı çerçevesinde temsilci komiteyle işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunun altını çizen Muallim; bu bağlamda Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığıyla koordinasyonun yapılacağını söyledi.

Kendi tarafından Amos; kendisini karşılamasından dolayı Suriye hükümetine teşekkürlerini ifade ederken, bulundukları ziyaretten amacın vatandaşlara sağlayabilecekleri yardım olanaklarını değerlendirme yönünde Suriye’deki insani durumları gözden geçirmekten ibaret olduğunu söyledi.

Ona eşlik eden heyetle birlikte görevinde tarafsızlık ve uluslararası kriterlere bağlılığının altını çizen Amos; Suriye’nin bağımsızlık-egemenliğine saygısını ifade etti.

BM Genel Sekreteri İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Amos; insani boyutların siyasi amaçlarda kullanılmasına karşı olduğunu vurgularken; insani koridorlar ve tampon bölgeler düşüncelerini pazarlama girişimlerini reddettiğini söyledi.

Görüşmeye Dışişler ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ve Bakanlıktaki uluslararası örgütler ve konferanslar dairesi başkanı hazır bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı