Genel

Suriye Başbakanı: Kurumlarımız, dünyada Corona salgınının yayılmasının ilk anlarından itibaren alarma geçti

Başbakan İmad Hamis, hammadde ve malzeme ithalat sürecinin durmadığını, bu nedenle piyasada kaybolmasının mümkün olmadığını, Korona virüsüne yönelik prosedürlerin uyguladığı dağıtım zorluklarının üstesinden gelmek için de tedbirlerin bulunduğunu belirtti.

Başbakan Hamis bir basın açıklamasında, ilaç, yağ türevleri, buğday, un, şeker, pirinç ve tüm temel malzemelerin ithalat operasyonlarının durmadığını ancak hareketlerini bu malzemeleri güvence altına almak için kısıtlı olan vatandaşlar için bu zorlukları hafifletmek için proaktif adımlar atmanın zorlandığını söyleyerek,  vatandaşların bu maddeleri temin etmedeki hareketlerini kısıtlayan bu zorlukları hafifletmek için ön adımların alındığına işaret etti.

Başbakan Hamis, hammaddelerin ve malzemelerin özel sektörde ve Suriye Ticaret Kurumunun salonlarında güvenliğini sağlamak ve kolaylaştırmak için ekonomik kararların alındığına , materyallerin depolarda tam olarak mevcut olduğunu, Suriye Ticaret Kurumu satış noktalarının arttığını ve tüm kamu sektörü mekanizmalarının valilerin kullanımına açık olduğu kurumlarda tahsis edildiğini vurgulayarak, İç Ticaret ve Tüketicinin Korunması Bakanlığının, vatandaşların gereksinimlerini güvence altına almak için, her valiliğin özelliğine göre, ekmek ve rasyon materyallerinin gereksinimlerini daha akıcı bir şekilde güvence altına alınması için verilecek kararlar olacağını dile getirdi.

Başbakan Hamis, Suriye’nin virüsün dünyaya yayılmasının ilk günlerinden, bireylerden ailelere, kurumlara ve ekonomilere kadar her düzeyde ciddiyetini ve olumsuz yansımalarını fark ettiğini, bu nedenle kurumların salgına hitap etmek için harekete geçtiğini, özellikle de son haftalarda komşu ülkelere ulaştığı için bir vizyon geliştirmek için harekete geçtiğini söyledi.

Hamis: “Suriye devletinin tüm yeteneklerini sabote etmek için dokuz yıldır süren kara ve organizeli terörizme karşı kirli bir savaşta yaşadığımızı idrak ederken, ortaya çıkan virüsün yayılma değişkenleri ile başa çıkmak için çeşitli senaryolar ve seçenekler içeren bir plan geliştirdik. Bu nedenle, özellikle savaş hala devam etmekteyken ordunun da kuzey Suriye’de çatışmalar içerisindeyken, imkanlar ve öncelikler üzerine belirli bir tavanımız vardır” dedi.

Başbakan Hamis, Koruna salgınının önceliklerimiz yerine dünyaya yayılmasının getirdiği zorluklar ve kayıpları önlemek için kademeli adımlar atmaya başladıklarını, bu yüzden sınırları belirledik, turist gruplarını durdurduk ve ülkeye gelen turistlerin durumunu kontrol ettik, sonra birçok seviyede hazırlığı artırmak için iç adımlara geçtiklerini dile getirdi.

Sağlık düzeyinde de Başbakan, Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim, Bilimsel Araştırmalar ve bunlarla ilişkili kurumlardaki hastanelerin hazırlığının artırılmasına dikkat çekerek, Suriye dışından gelenler için karantina ve tıbbi izolasyon yerlerinin mevcudiyetinin kademeli olarak artırıldığını ve durumlarının kademeli bir şekilde makbul ve iyi hale getirildiğini ve bu konuda  Maliye Bakanlığının gerekli kredileri temin etmesi için görevlendirildiğini vurguladı.

Başbakan Hamis, Sağlık Bakanlığından üst düzey uzmanlar, doktorlar ve teknisyenlerden oluşan bir üst düzey ekibin, kamu ve özel sektörden ilgili tüm tarafların bu salgından etkilenen ülkelerdeki tedavi protokollerini ve yaralanma önlemlerini incelemek ve sağlık güvenliğini destekleyen direktifler geliştirmek için benimsediklerine işaret etti.

Sterilizatörler, maskeler, deterjanlar, vb. malzemelerin imalatında yer alan başlıca malzemelerin temini hakkında ise, Başbakan Hamis, üretimin istikrarını sağlamak ve üretim tesislerinin bu gereksinimlerin imalatında yer alan hammaddelerin ithalatını sağlamak ve desteklemek için ek vardiyalarda çalışmak zorunda kalmasını sağlamak için, ithal ve ev yapımı olsun, yerel üretimi teşvik etmek ve onu arttırmak ve hammaddeleri güvence altına almak için endüstriyel ve ekonomik alanlarda büyük adımların atıldığına dikkat çekti.

Başbakan Hamis, üretici kurumların faaliyetlerine devam ettiklerini ve bunun için garanti kolaylıklarının sağlandığını belirterek, üretim sürecinin devam etmesi gerektiğini çünkü yaklaşık on yıldır terörist bir savaşla karşı karşıya olan bir ülke olduğumuz ve belirli bir tavana sahip imkanlarımızın bulunduğunu dile getirdi.

Gece sokağa çıkma yasağı ilgiliyse Başbakan Hamis, daha zor olanı aşmak için alınan zor bir karar olduğunu ve vatandaşın bunu anlayışla karşılaması gerektiğini belirterek, sağlık, eczane ve diğer sektörlerde çalışanlar için istisnaların bulunduğunu ve kendilerine hareket serbestisi veren kimliklerin verileceğine işaret etti. Başbakan Hamis, vatandaşın bu aşamadaki farkındalığı ve hükümet tedbirlerine bağlılığı, önlemlerin kendisinden daha önemli olduğunu, bugün ordusunun arkasında zaferler kazanan vatandaşın sağlığını ve toplumun güvenliğini korumakla ilgili olduğun ve bu yüzden herkesin sorumluluk taşıdığına dikkat çekti.

Başbakan hareketin sınırlandırılması, salgına karşı koymak ve olumsuz sonuçlarını sınırlamak için mümkün olduğunca evde kalınması çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu