Genel

Suriye: Batılılar İdlib konusunda yalan ve nifaklara son versinler

Suriye dışişleri bakanlığı, Suriye ordusunun teröre karşı devam ettiği askeri operasyonlar nedeniyle İdlib’teki insani durumlarla ilgili bazı Batı ülkelerinin yetkililerin yalan ve nifaka dayalı açıklamalara son vermeleri gerektiğini bildirdi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından resmi bir kaynak; böyle açıklamalarla insani meseleleri siyasileştirme ve kendi çıkarlarına uygun olarak kullanma siyasetinin bu ülkelerin gerçekte Suriyelilerin hayatının kaybı, yerinden edilmeleri veya yaşadıkları koşullardan endişelenmemelerini gösterdiğini belirtti.

Kaynak; Suriye hükümetinin bu ülkelere, Suriye Arap Cumhuriyetinin kendi topraklarında uluslararası hukukla meşru olan teröre karşı mücadelesini sürdürdüğünü ve halkını İdlib’te canlı kalkan olarak tutan, başta “Heyet Tahrir el Şam” olmak üzere BMGK terör listesinde yer alan terör örgütlerinden kurtarmaya çalıştığını hatırlattığını belirtti. Sözkonusu kaynak; İdlib’teki Suriye halkına karşı Türkiye rejiminden destekli terör grupları tarafından uygulanan zorbalıklarına işaret ederken bu terör örgütlerinin Suriye hükümetinin açtığı 3 insani geçidine İdlib’teki halkın ulaşmasını engellediklerini belirtti.

Başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı Batılı ülkeler, insani durumu teröristlere karşı askeri operasyonları durdurma baskısı için bir bahane olarak kullanmaya çalıştıklarına işaret eden kaynak; Avrupa’nın kendi ülkelerine, tehcir edilen Suriyelilerden oluşan yeni dalgalar göndermeye devam eden Türkiye’nin şantajına girdiklerini bildirdi.

Suriye dışişleri bakanlığının sözkonusu yetkili, Suriye hükümetinin tüm Suriye coğrafyasında kendi vatandaşlarına ve terör varlığından dolayı tehcir edilenlere Batılı yetkililerin insani durumlarla ilgili yalanlarına rağmen her türlü yardımları takdim etmeye devam ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu