Genel

Suriye belirli garantiler karşılığında Annan Planını kabul etti

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Suriye’nin, uluslararası temsilci Kofi Annan’ın plan ve görevini; Annan’ın Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ile görüşmesinde belirttiği noktalar ardından kabul ettiğini vurguladı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Resmi Sözcüsü Cihad Makdisi dün yayınladığı bildiride Annan’ın el-Esad ile görüşmesinde görevinin; Suriye’nin egemenlik-bağımsızlığına tam bir saygıdan yola çıktığını, kaynağı ve şekli ne olursa olsun şiddete son vermekle birlikte muhalefetin silahını ortadan kaldırma ve devletin her karış toprakta istikrar-güvenliği sağlaması, Suriye’deki muhalefetin tüm kesimleriyle kapsamlı siyasi diyalog başlatma hedefi taşıdığının altını çizdiğini belirtti.

Suriye’nin Annan Planına onay ve iyi niyetini göstermek amacıyla bir dizi adımlar attığına dikkat çeken Makdisi; bu adımları ayrıntılarıyla Annan’a bildirdiğine işaret ederek hala bu gibi adımlar atmaya devam ettiğini söyledi.

Makdisi; Suriye’nin planı kabul ettiğini ilan etmesine eş zamanlı olarak silahlı grupların şiddet ve terör eylemlerini tırmandırdıkları yönünde de Annan’ın dikkatini çektiğine işaret etti.

Annan’ın Uluslararası Güvenlik Konseyinde yaptığı ve akabinde konseyden başkanlık beyanının çıktığı açıklamalarının, Suriye’nin 10 Nisan tarihinde kent ve beldelerden askeri güçleri çekeceği yönünde yorumlandığını söyleyen Makdisi; bu gibi yorumların yanlış olduğunu belirtti. Makdisi; Suriye’nin askeri güçleri çekmek için bir kısım koşulları bulunduğuna dikkat çekerek; Annan’ın şu ana kadar devletin tüm bölgelerde kanunları sağlama amacıyla terör gruplarının tüm şekilleriyle şiddete son vermekle birlikte silahlarını teslim etmeyi kabul ettiklerine dair Suriye hükümetine herhangi bir garanti sunmadığının altını çizdi. Aynı zamanda Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetlerinin terör gruplarını finanse etme, silahlandırma ve destekleme çabalarına son vermelerine ilişkin de yine her hangi bir garanti takdim etmediğinin ekledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bildirisinde; Suriye’nin Arap Gözlemciler Heyetinin bulunduğu sırada yaşanan durumları tekrar etmeyeceğine vurgu yaparken o süreçte; Suriye’nin kent ve çevresinden askeri güçleri çekmeye bağlı kaldığını, fakat silahlı terör gruplarının yeniden silahlanma ve konuşlanmak için bunu fırsat kullandığına dikkat çekildi. Silahlı terör gruplarının o süreç içinde ayrıca, teröristlerini yeniden silahlandırma, örgütleme ve olduğu gibi semtleri kontrollerine alma girişimlerinde bulunduklarına, kamu ve özel mülkleri sabote ettikleri ifade edildi.

Bakanlık bildirisinde; bunun üzerine ordu ve silahlı güçlerin sözü edilen semtlerde bulunan masum insanların imdat çağrıları üzerine onların can ve mal güvenliklerini sağlama, ihtiyaçlarını karşılama, güven ve istikrarı sağlama amacıyla müdahale etmek zorunda kaldıklarının altı çizildi.

Bildirinin bitiminde; Suriye Arap Cumhuriyetinin sayın Annan ile işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu ve planın hayata geçirilmesi için atılan adımlar hakkında kendisine bilgi vermeye devam edeceği ifade edildi.

Fakat Suriye’nin aynı zamanda yukarda ifade edilen noktalarda belgeli garantörlere ulaşma emelinde olduğu; Suriye’nin tutumunda herhangi bir yanlış yorumun da planın başarısına katkı sağlamayacağına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı