Genel

Suriye, BM genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na mektup gönderdi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı BM genel sekreteri, uluslararası güvenlik konseyi başkanı, insan hakları konseyi başkanı ve insan hakları yüksek komiserine terör gruplarının son olarak Homs ili ve ülkenin muhtelif bölgelerinde gerçekleştirdikleri suçlara ilişkin bir mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda; terör gruplarının Suriye’nin muhtelif bölgelerinde bulundukları vahşi eylemelere ilaveten, 12 Mart 2012 tarihinde Homs Kentinin bir kısım semtlerinde dehşet verici ve insanlık dışı katliamlar uyguladıklarını ifade ederek, bu katliamlarda 45 masum vatandaşın kurban gittiğini söyledi.

Söz konusu terör gruplarının benzer katliamlar ve insanlık dışı vahşetler uygulamaya bu katliamları hükümete yüklemeye çalıştıklarını belirten Bakanlık; teröristlerin bu gibi eylem ve girişimleri kasıtlı olarak genellikle uluslararası güvenlik konseyi yada insan hakları konseyinin Ortadoğu veya Suriye’deki durumları tartışacağı oturumların arifesinde yaptıklarına dikkat çekti. Bakanlık terör gruplarının bu gibi katliamları ve bu katliamlardan hükümeti sorumlu tutma çabalarıyla Suriye ve halkına karşı provokasyon ve körüklemede medya maddesi olarak kullanmayı hedeflediklerini, Suriye’nin prestijini sabote etmeyi amaçladıklarını ekledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektuplarında; teröristlerin Homs kentinde savunmasız masum sivil insanları cani bir şekilde öldürdüklerini ve kestiklerini, bu vahşeti de görüntüleyip yandaş medyalarına gönderdiklerini ifade ederek, bu yandaş medyanın teröristleri desteklediğini e onları şiddete teröre teşvik ettiklerini belirtti.

İlgili güvenlik birimlerinin katliamı yapan teröristlerin bir çoğunu tutukladığını ve verdikleri ifadelerde bu katliamlarını itiraf ettiklerine vurgu yapan Bakanlık; katliamlarda yaşamını yitiren çocuklar, kadınlar ve tüm kurbanların aileleri ve tanıdıklarının konuşmalarına dikkat ekti.

Bakanlık aileler ve tanıdık herkesin; teröristlerin daha önce kaçırdıkları ve sonra vahşi bir şekilde katlettikleri çocuklar, kadınlar ve diğer masum insanların terör gruplarının eylemlerine karşı olduklarını ve teröristlerin direktif-isteklerine boyun eğmediklerini belirttiklerini açıkladı. Aynı zamanda kurban giden bu masum insanların terör grupları tarafından ‘devlet yanlıları’ olarak nitelendirildiklerini aktardıklarını ekledi.

Bir kısım Arap ülkelerindeki din adamlarının yayınladıkları fetvalar ve Suriye’de yabancı askeri müdahaleye yaptıkları provokasyona dikkat çeken Bakanlık; bunların, teröristlerin Homs ve başka illerde gerçekleştirdikleri vahşete neden ve teşvik oluşturduğunu belirtti.

Bakanlık mektuplarında Suriye’nin teröre karşı mücadele eden tüm ülke ve örgütleri; öldürme, fitne ve kanların akıtılması karşısında durmalarıyla birlikte Suriyelilerin kanlarını akıtmada malum taraflara sınır koymaya çağırdığını ifade etti. Aynı zamanda uluslararası güvenlik konseyinin terörle mücadelede ilgili kararları doğrultusunda Suriye’de terörü destekleyen taraf ve güçlerden hesap sormaya davet ettiğini ekledi.

Suriye hükümetinin vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma, terör silahını ortadan kaldırma ve terör eylemlerini gerçekleştirenlerden hesap sormadaki vacibini yerine getirmede azimli olduğunu belirten Bakanlık; aynı zamanda BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile işbirliği için ülkenin tanık olduğu krize siyasi bir çözüm bulma azminde olduğunu ifade etti.

Bakanlık Suriye hükümetinin aynı şekilde Mart 2011’den beri muhtelif alanlarda başlattığı demokratik başarıları pekiştirmeye, vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye genel özgürlük ve hakları garantilemeye devam edeceğinin altını çizdi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektuplarında; Suriye’nin mevcut krizin çözümünde Suriyeli tüm tarafların katılacakları ulusal diyalog yolunu tercih ettiğine dikkat çekerek, BM ve ona bağlı tüm örgütlerin bu bağlamda destek ve katkı sağlamaları temennilerinde olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı