Genel

Suriye, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri’ne mektup gönderdi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Şam çevre yolunun Kazzaz yol ayırımı yakınlarında meydana gelen ve onlarca kişinin şehit düşmesine yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olan iki terör patlaması konusunda BM genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyine mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda tırmanan bu cinayetlerin; hırçın bir terör saldırısına maruz kaldığına kanıt teşkil ettiğini ve bu terör saldırılarının belirli örgütler ve organizasyonlar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu örgütleri aleni bir şekilde onayladıklarını, finanse ettiklerini ve silah temin ettiklerini ilan eden taraflara dikkat çekildiği mektupta; söz konusu tarafların vahşet dolu bu eylemlere teşvik ettiklerini bir çok kez belirttiklerinin altı çizildi.

Mektupta; bu terör eylemleri arkasında belli başlı bir kısım provokatör medya kanallarının bulunduğunu, bu kanalların benzer daha çok eylemlerin düzenlenmesine çağrı yaptıklarını, çirkef ve vahşet dolu eylemleri aklamaya çalıştıklarını ve medya örtüsü temin ettiklerine dikkat çekildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Suriye hükümetinin attığı her reform adımıyla birlikte terör eylemlerinin hızla tırmandığına işaret etti.

Bakanlık, Suriye hükümetinin BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planını kabul etmesi ve plana bağlı kalması ardından sivil vatandaşları, özel ve kamu kurumlarını hedef alan terör eylemleri ve asayiş güçlerine yönelik planlı saldırıların arttığına değindi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunda, Annan planını ihlal etmekle yetinmeyen terör gruplarının 9-5-2012 tarihinde görevini yapmak üzere Dera’ya gitmekte olan gözlemciler heyeti başkanının konvoyuna saldırdığına dikkat çekerek silahlı terör gruplarının bu katliam ve saldırılarını inkâr etmeyip liderlerinin terör eylemlerini sürdüreceklerini açıkladıklarını ifade etti.

Mektupta, terör grupları liderlerinin terörü himaye etmek ve Annan planını başarısızlığa uğratmaya çalışıp masım Suriyelilerin kanını akıtmaya devem eden silahlı terör gruplarını desteklemek amacıyla yaptıkları terör eylemleri ve ihlallerinin sorumluluğunu Suriye hükümetine yükledikleri belirtildi.

Suriye hükümetinin Güvenlik Konseyinden terörle mücadele sorumluluğunu yüklenmesini, terörü teşvik ve tahrik eden ülkelere karşı koymasını temenni ettiğini dile getiren Bakanlık, Lübnan ordusunun yakaladığı Lütfullah-II gemisinin Libya ve Türkiye’nin başka ülkelerin işbirliği ile silahlı terör gruplarına katliam ve yıkımlarını sürdürmeleri için öldürücü silahlar gönderdiğini kanıtladığını beyan etti.

Mektupta, Güvenlik Konseyinin bir hafta önce Azerbaycan Cumhurbaşkanının başkanlığında terörle mücadele ve bu yönde çabaların birleştirilmesine ilişkin kapsamlı bir başkanlık bildirisi yayınladığına işaret edilerek “Suriye Güvenlik Konseyi kararları ve bildirilerinin kâğıt üzerinde kalmaması için konseyin terör uygulayan ve terörü teşvik eden ülke, taraf ve medya organları hakkında gerekli icraatları alması gerektiğini vurgulamaktadır” denildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunda, Suriye’nin terör ve şiddet uygulayan ve Annan planını sabote etmeye çalışan tarafların ortaya çıkarılması amacıyla BM gözlemciler heyetiyle tam bir işbirliği içinde olduğunu ifade etti.

Terör grupları ve onları destekleyen ülke ve örgütlerin Annan planına bağlı kalmadığı ve her gün onlarca ihlalde bulunduğuna değinen Bakanlık, şiddeti durdurma kararının uygulanmasından bu yana ordu ve asayiş güçleri mensubu 300 kişinin şehit olduğunu bildirdi.

Ayrıca, söz konusu ihlallerin, ilgili tarafların Annan planı, BM ve Suriye hükümetinin üzerinde anlaşmaya vardığı güvenlik konseyi kararlarına uymadıklarının göstergesi olduğunun altını çizdi.

“Suriye gözlemciler heyetine destek vermeyi ve görevini başarıyla tamamlamasına yardımcı olmayı sürdürecektir” denilen mektupta, yıkıcı tüm katliamlara rağmen Suriye hükümetinin terörle mücadeleye, halkını ve egemenliğini savunmaya, istikrar ve güvenliğini korumaya devam edeceği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı