Genel

Suriye, BM Güvenlik Konseyi’nden sorumluluğunu üstlenme ve kınama talep etti

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; İsrail uçaklarının 30 Ocak Çarşamba günü erken saatlerde Suriye Arap Cumhuriyetinin hava sahasını ihlal ederek Şam kırsalına düşen Camraya Bölgesinde Bilimsel Araştırmalar Merkezini bombalamasına ilişkin BM genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik konseyine eş iki mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda; İsrail savaş uçaklarının Cebel el-Şeyh tepelerinin kuzey bölgesinden radar seviyesinin altında alçak düzeyde uçuşla Suriye’nin hava sahasına sızarak Şam kırsalına düşen Cemraya’da bilimsel araştırma merkezinin bulunduğu bölgeye yöneldiğini ve merkezi direk bir şekilde bombaladığını belirtti.

İsrail’in söz konusu saldırısı sonucunda merkezde bulunan iki kişinin şehit, beş kişinin de yaralı düştüklerini ifade eden Bakanlık; merkezin binasında da büyük hasar ve yıkımın meydana geldiğini kaydetti. Saldırıda merkeze yakın olan makineleri geliştirme merkezi ve araba garajında da ciddi hasarların meydana geldiğini belirten Bakanlık; düşman uçakların saldırılarını gerçekleştirmeleri ardından Suriye hava sahasına sızdıkları aynı rotadan geri döndüklerini açıkladı.

Bakanlık bunların ışığında Suriye’nin, bazı medya araçlarının ‘İsrail uçaklarının, Suriye’den Lübnan’a hareket eden bir konvoyu hedef aldıklarına’ ilişkin haberlerin aslı gerçeği olmadığının altını çizdiğini vurguladı.

İsrail’in bulunduğu bu çirkef ve acımasız saldırının, Suriye’deki silahlı terör gruplarının geçen aylar içinde söz konusu merkezi ele geçirmek için bir dizi saldırıda bulunmaları ve başarısız kalmaları ardından geldiğine dikkat çeken Bakanlık; İsrail’in, Suriye halkına düşman devletlerle işbirliği içinde yurtiçindeki taşeronları aracılığı ile önemli ve askeri bir dizi mevkie saldırdıklarına işaret etti. Bakanlık; başta Kaide terör örgütüne tabi Nusra Cephesi olmak üzere söz konusu taşeronların geçen aylar içinde Suriye’de hava savunma sistemleri ve askeri mevkilerden oluşan bir dizi önemli noktaya saldırdıklarını, bir çoğunda da başarısız olduklarının altını çizdi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunda; silahlı terör gruplarının önemli mevkileri hedef almadaki yoğun çabalarına ilaveten İsrail uçaklarının bilimsel araştırtmalar merkezine bulundukları saldırının İsrail’in Suriye ve halkını hedef alan terör eylemlerinin motoru olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı. Bunların aynı zamanda İsrail’in Suriye’de meydana gelen terör eylemlerinden faydalandığını kanıtladığına işaret eden Bakanlık, siyonist varlığın bazen taşeronları aracılığı ile dolaylı, bazen de merkeze yapılan saldırı gibi direk bir şekilde Suriye’deki olaylara müdahale ettiğinin kanıtlandığını kaydetti.

Bakanlık; Suriye Arap Cumhuriyetinin Uluslararası Güvenlik Konseyinden İsrail’in egemen ve bağımsız bir ülkenin topraklarına bulunduğu söz konusu çirkef saldırısını açık ve net bir şekilde kınamasını talep ettiğine vurgu yaptı. Bu saldırının BM misakı ve uluslararası kanunlara açık bir ihlal teşkil ettiğine dikkat çeken Bakanlık; 1974 yılında güçlerin ayrılmasına ilişkin sağlanan anlaşmaya ilaveten güvenlik konseyinin ilgili kararlarına da ihlal teşkil ettiğini belirtti.

Uluslararası Güvenlik Konseyinin daha önce olduğu gibi İsrail’in bu tehlikeli saldırılarını önlemek için üstüne düşen sorumluluğu üstlenmekten geri kalmasının BM misakı kapsamında bölgede uluslararası güvenlik-barışı sağlamada konseye verilen görevde başarısız kalması anlamına geleceğine dikkat çeken Bakanlık; bölgede uluslararası güvenlik-istikrarın sarsılması kaynağı teşkil edeceğini ifade etti.

Bakanlık Suriye’nin; söz konusu saldırının sonuçlarına ilişkin tüm sorumluluğu İsrail ve Güvenlik Konseyinde onu koruyanlara yüklediğini ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunun sonunda; Suriye’nin, İsrail saldırılarına karşı kendini, topraklarını ve egemenliği savunma hakkının altını çizdi.

Öte yandan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı ; İsrail uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal ederek Şam kırsalına düşen Camraya Bölgesinde Bilimsel Araştırmalar Merkezini bombalaması üzerine işgal altındaki Golan topraklarında 1974 yılında güçlerin ayrılmasına ilişkin sağlanan anlaşmayı denetleme görevi üstlenen BM barış güçleri genel komutanı Tümgeneral İgbal Sengha’yı bakanlığa çağırdı.

Bakanlık; İsrail’in bulunduğu bu saldırının 1974 yılında güçlerin ayrılmasına ilişkin sağlanan anlaşma ve bu anlaşmanın bağlılıklarına ihlal teşkil ettiğinin altını çizerken, Suriye’nin resmi bir şekilde protestosunu vurguladı.

Sengha’dan BM’de ilgili tarafları İsrail’in bu tehlikeli ihlali konusunda bilgilendirmesini talep eden Bakanlık; tekrarlanmamasını garantileyecek icraatlarda bulunmaları için gerekenin yapılmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı