Genel

Suriye Cenevre bildirimini memnuniyetle karşılıyor

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında bir kaynak Suriye’nin, 30-06-2012 tarihinde Cenevre’de düzenlenen toplantıyı yakından takip ettiğini ve bu toplantının bitiminde yayınlanan bildirinin yanında bir kısım katılımcıların yaptıkları açıklamaları derin bir şekilde incelediğini ilan etti.

SANA’nın bir nüshasını aldığı açıklamasında kaynak Suriye’nin; toplantıda bariz olmasının yanında BM misakı ve uluslararası kanun temelleriyle tam bir uyumluluk sergileyen Rusya ve Çin’in tutumlarını takdirle karşıladığını ifade etti. Bu tutumların, toplantının Suriye’deki krize barışçıl siyasi bir çözüm sağlanmasını üstlenmesi ve altı maddelik Annan planın desteklenmesine karar alınmasına yol açtığını ifade eden kaynak; Suriye’nin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un toplantı bitiminde düzenlediği basın konferansı ve bu konferansta yaptığı açıklamalardan rahatlığını ifade etti.

Kaynak; Suriye’nin toplantı katılımcılarından bir kısmının yaptıkları açıklamalar üzerinde durmayacağına işaret ederek, bu açıklamaların Cenevre toplantısının sonuçlarını kasıtlı olarak çarpıtma, Suriye’de şiddeti körükleme ve Annan planını sabote etme çabasından ibaret olduklarını söyledi. Bu açıklamaların, o ülkelerin kendi tutumlarını yansıttığına dikkat çeken kaynak, Suriye krizinin ulusal diyalog aracılığı ile çözülmesini istemeyen bu ülkelerin krizin bir parçasını oluşturduklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı