Genel

Suriye çözümde samimi çabaların başarısı için çalışmaya hazırdır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün BM Elçisi Kofi Annan ve ona eşlik eden heyetle bir araya geldi.

Görüşmede el-Esad, Annan’ın Suriye ile ilgili görüşlerini içeren anlatımını dinledi, Anlatımında adil, tarafsız ve bağımsız bir şekilde çalışmaya verdiği önemi belirten Annan; Suriye’nin içişlerine yönelik dış müdahaleyi reddettiğini ve barışçıl bir çözüme ulaşmak gerektiğini ibraz etti.

Annan Suriye’de güvenlik ve istikrarı yeniden sağlayacak siyasi bir sürecin ve diplomatik diyalogun başlaması için Suriye hükümetiyle çalışabileceğini umut ettiğini kaydetti.

Öte yandan Suriye’nin, yaşanan sorunların çözümünde samimi olan bütün çabalarların başarısı için çalışmaya hazır olduğunu dile getiren el-Esad; çözüme yönelik çabaların başarıya ulaşması için bölgesel ve uluslararası kimi devletlerin gerçekleri çarpıtmak amacıyla yarattığı sanal atmosfere itimat etmek yerine yaşanan olayları yerinde incelemek gerektiğini vurguladı.

El-Esad; silahlı terör gruplarının, sivil vatandaşları, ordu ve güvenlik mensuplarını hedef alarak ülkenin güvenlik ve istikrarını bozmaya çalıştığı sürece hiçbir siyasi diyalogun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkank Enformasyon ve Siyasi Müsteşarı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat ve Dışişleri Bakanlığında Uluslararası Örgütlerle İlişkiler Ofisi Müdürü Temmam Süleyman’ın katılımıyla gerçekleşen geniş toplantıyı, el-Esad ve Annan arasında ikili bir toplantı takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı