Genel

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad genel af kararını onayladı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad;15.03.2011 tarihinden bugüne kadar ülkede yaşanan olaylar çerçevesinde işlenen suçlar için genel af içeren 1012/10 sayılı kararnameyi onayladı.

Ülkede olayların başladığı 15.03.2011 tarihinden itibaren kararın onaylandığı 15.01.2012 tarihine kadar işlenmiş suçlar nedeniyle yakalanan bütün tutukluları kapsayan genel af kararnamesinde suç işleyip hala yakalanmamış olanların 31.01.2012 tarihine kadar ilgili kurumlara teslim olmaları halinde af kapsamına girme fırsatına kavuşacakları ifade ediliyor.

SANA’ya açıklama yapan Adalet Bakanı Teysir Kalla Avvad; genel af kararının, 15-03-2011 tarihinden beri Suriye’de yaşanan olaylar kapsamında suç işleyenlere yeni bir fırsat tanıma kapsamında geldiğine dikkat çekerek, direk uygulamaya konulması için ilgili kurumlara gereken talimatların yapıldığını söyledi.

Bakan Avvad; devletin heybetini sarsma, ulusal birliği baltalama, amacı anayasaya aykırı illegal örgütlere tabi olma, barışçıl gösterilere katılma, ruhsatsız silah ve mühimmat taşıma, milli duyguları zayıflatma ve mezhebi yada ırk ayırımını körükleme gibi suçlarda af kararının nitelikli olduğuna dikkat çekerek; devletin anayasasını yasal olmayan yollarla değiştirme ve mevcut otoritelerin sorumluluğunu yerine getirmeyi engelleme suçlarında da ayrıcalıklı olduğunu ekledi.

Genel affın içerde ve dışarıda firar yapan askerleri de kapsadığını ifade eden Adalet Bakanı; aranan kanun kaçaklarının da 31-01-2012 tarihinden önce ilgili kurumlara teslim olmaları halinde aftan faydalanabileceklerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı