Genel

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad halk hareketinin oluşturulmasına vurgu yaptı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Nahid Hetr başkanlığında Ürdünlü Halk Diplomasi Örgütünün Dış İlişkiler Kurulu heyetini kabul etti.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el Esad Arap sahasında etkin bir halk hareketinin yaratılmasında muhtelif sosyal kesimlerden ve elit düşüncelerden oluşan halk heyetlerinin önemine dikkat çekti. El Esad bunun bölge halklarının maruz kaldığı dış plan, müdahale ve komplolara karşı temel bir durum sayıldığını belirtti.

Maruz kaldığı hırçın düşmancı savaşa rağmen Suriye halkının her daim kardeş Ürdün halkının yanında kalacağını belirten el Esad; ulusal kimliğini ve Ürdün devletini korumasındaki mücadelesini desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı el Esad İsrail’in Yahudi bir devlet olarak bölgede güçlendirilmesi amacıyla bölge ve halklarına karşı örülen komplo ve planlara karşı Suriye’nin tutumunu bir kez daha ifade ederken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin planının asıl hedefinin bu olduğuna dikkat çekti. El Esad bu planlar kapsamında Filistin topraklarının Araplardan tahliye edilmesiyle birlikte Filistin davasının Filistin ve Ürdün aleyhine tasfiye edilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Ürdünlü Konsey heyeti üyeleri Suriye’nin direniş ve mücadelesinin tüm Arap devletlerinin maruz kaldıkları komplonun çökertilmesinde temel dayanağı teşkil ettiğini vurguladı.

Heyet üyeleri Suriye halkının mücadele ettiği savaşın bölge devletleri ve halklarını hedef alan Batılı planlara karşı mücadele olduğuna dikkat çekerken, bu planlar arasında Filistinlilere alternatif vatan temin etme ve asıl sahipleri oldukları Filistin topraklarına geri dönüş haklarını tasfiye etme planı yer aldığının altını çizdiler.

Konsey hedeflerinden birinin Arap kamuoyunu sadece Suriye’de değil tüm bölgede teröre karşı bilinçlendirme olduğuna işaret eden üyeler, Ürdün halkının Suriye ve tutumlarına dokunulmasını kesinlikle kabul etmeyeceğini vurguladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı