Genel

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Rusya dışişleri bakanı ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün Suriye ziyaretine başlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya geldi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el-Esad; Suriye’deki olayların gidişatına ek olarak ilgili yürürlülük kanunlarının onaylanması ardından reformların zaman cetveli hakkında bilgi sundu. Aynı zamanda dış taraflarca desteklenen silahlı grupların Suriyeli vatandaşlara, kamu ve özel kurumlara karşı uygulanan terörün tabiatı hakkında bilgi verdi.

Uluslararası güvenlik konseyindeki tutumlarına ilaveten tırmandırma ve dayatma politikaları yerine ulusal çözümler ve diyalog yöntemlerini pekiştirmeye gösterdiği özenden dolayı Suriye halkı adına Rusya’ya teşekkürlerini ifade eden el-Esad; güvenlik konseyinde üye bir kısım ülkelerin, Suriye halkının çıkarları ve Suriye evinde reformların yapılmasına ilişkin vizyonunu dikkate almadıklarını ifade etti.

El-Esad; hükümet, muhalefet ve bağımsızlardan temsilcilerin katılımıyla ulusal diyalogu gerçekleştirmede Suriye’nin ısrar ve azimetini belirtti.

Suriye’nin baştan beri kriz için Suriyeli çözümü destekleyen tüm çabaları memnuniyetle karşıladığını ifade eden el-Esad; aynı şekilde 02-11-2011 tarihinde kararlaştırılan Arap Ligi çalışma planına bağlı kaldığının altını çizdi. El-Esad ayrıca; bir kısım Arap tarafların Arap Ligi Gözlemci Heyetinin çalışmalarını engelleme çabalarında bulunmalarına rağmen Suriye’nin bu heyet ile tam bir işbirliği sergilediğini belirterek, istikrarı destekleyecek her türlü çabayla işbirliği içinde olmaya hazır olduğunu yineledi.

Kendi tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; ülkesinin Suriye konusundaki tutumunun, Suriye’de yaşanan durumların gerçekçi ve dengeli bir şekilde değerlendirilmesinden kaynaklı olduğunu belirtti.

Lavrov; Rusya’nın aynı zamanda uluslararası kanunlara ve halkların kendi geleceklerini belirleme haklarına saygı göstermesiyle birlikte içerde diyaloga teşvik etme yerine yabancı müdahale ve provokasyonda bulunmanın daha fazla şiddete ve kanların dökülmesine yol açacağı yönündeki inancından kaynaklandığını söyledi.

Suriye’nin istikrarının yanında egemenlik ve bağımsızlığına Rusya’nın büyük bir özen gösterdiğini yineleyen Lavrov; Suriye halkının çıkarlarını ve ülkede cereyan eden demokratik reformlara desteklerine dikkat çekti.

Görüşmeye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el-Şara, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcıları Faysal Mikdat ve Abdülfettah Ammura katıldılar.

Bu arada Lavrov’a eşlik eden Rus heyet; Rusya Dış İstihbarat Cihazı Başkanı Mikhail Fradkov, Rusya Başkanının Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Rusya Dış İstihbarat Cihazı Başkan Yardımcısı Vladimir Zimakov, Dışişleri Bakanlığında Ortadoğu ve Kuzey Afrika İdare Müdürü Sergey Vershinin ve Rusya’nın Şam Büyükelçisi Azamat Kulmukhametov’dan oluşuyor.

Rusya Krizin En Kısa Zamanda Sona Ermesi İçin Yardıma Hazır

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; başta Cumhurbaşkanı el-Esad olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el-Şara’nın yanı sıra Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim ile oldukça önemli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Lavrov; 02-11-2012 tarihli Arap Ligi çalışma planı kapsamında gelen ilkeler doğrultusunda Suriye krizinden mümkün olan en kısa zamanda çıkmak için Rusya’nın yardıma hazır olduğunu belirttiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı el-Esad’ın kaynağı ne olursa olsun şiddete son vermede sözü geçen plana bağlılığını belirttiğine dikkat çeken Lavrov; gözlemcilerin istenilen tüm bölgelere yayılmaları için sayılarının yükseltilmesi ve kaynağı ne olursa olsun her türlü şiddete son verildiğinden bizzat kendilerinin emin olmaları amacıyla Suriye’nin Arap Ligi Gözlemci Heyetiyle çalışmaları sürdürme isteğini ifade ettiğini ekledi.

Lavrov; Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile bulunduğu telefon görüşmesinde söylediklerini yeniden vurgulamak istediğine işaret ederek; Rusya’nın Arap gözlemciler heyetinin çalışmalarını sürdürmesi ve heyetin genişletilmesi gereğine inandığını kaydetti.

Kaynağı ne olursa olsun ve kim olursa olsun tüm taraflardan şiddete son verme yönündeki çabaların kontrol edilmesi gereğine dikkat çeken Lavrov; Arap Liginin yardımlarıyla hükümet dahil Suriye’deki tüm tarafların katılımıyla diyalogun etkinleştirilmesi önemine vurgu yaptı.

Lavrov; Cumhurbaşkanı el-Esad’ın, Suriye’deki tüm muhalif gruplarla diyalog kurmak için cumhurbaşkanı yardımcısının başkanlığında kurulan komisyonun bu diyalogu kurmak için hâla gerekli tüm yetki ve inisiyatiflere sahip olduğunu belirttiğine işaret eden Lavrov; şu ana kadar diyalogu reddedenlerin katılımını sağlamak için katkıda bulunabilecek herkesin yardımcı olması gerekliliğine vurgu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye’de hayata geçirilmesi gereken ve bir süre önce tamamlanan siyasi reformlar sürecinin hızlandırılması gereğini ifade eden Rusya Başkanı Dimitri Medvedev’in Cumhurbaşkanı el-Esad’a gönderdiği mektubun içeriğini Suriyeli mevkidaşlarına hatırlattığını söyledi.

Bu bağlamda en kısa zamanda anayasal reformların yapılması çağrısında bulunduklarını ifade eden Lavrov; el-Esad’ın en kısa zamanda yeni anaysa taslağını hazırlamakla görevlendirilen komisyonla bir araya geleceğini belirttiğine dikkat çekti. Lavrov; el-Esad’ın resmi olarak yeni anayasa taslağını teslim alması ardından, büyük bir önem taşıyan bu yeni anayasayı halkın oylamasına sunmak için tarih belirleyeceğini, daha sonra da yeni siyasi partiler kanunu kapsamında kurulan çok sayıda partinin katılımıyla da genel seçimlerin yapılacağını kaydettiğine vurgu yaptı.

Lavrov; Cumhurbaşkanı el-Esad’ın yapılacak genel seçimlerin yeni yasalar ve kanunlar çerçevesinde yapılmasının yanı sıra Baas Partisi dahil olmak üzere seçimlerde hiç bir partiye her hangi bir üstünlük yada imtiyazın tanınmayacağını kaydettiğine dikkat çekti.

Başkan Medvedev’in direktifleri doğrultusunda Suriye’ye bulundukları ziyarette sağlanan sonuçların oldukça büyük önem taşıdığına işaret eden Lavrov; ziyaretin zamanında yapıldığını söyledi.

Lavrov; tüm yönlerde ilerleme gereği çerçevesinde taşıdıkları işaretin tam bir şekilde idrak edildiğine inanmaları konusunda tüm temellere sahip olduklarını belirtti.

Suriye krizine çözüm bulma yönündeki çabaların sürdürülmesi gereğine inandıklarını ve güvendiklerini ifade eden Lavrov; Rusya’nın bu bağlamda Suriye yönetimi ve Suriye’nin komşularına ilaveten Arap Ligi içinde aktif çalışmalarda bulunma niyetinde olduğunu belirtti.

Lavrov; her hangi bir nedenden dolayı şu ana kadar genel ulusal diyaloga katılmayı reddeden muhalif gruplarla da Rusya’nın doğal olarak çabalarını sürdüreceklerini açıklarken; bu gruplara daha çok etkileri olan ülkelerin de bu yönde çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Lavrov basın açıklamasının sonunda; basit ve net hedeflerden yola çıktıklarına işaret ederek, bu hedeflerin sivillerden kurbanların gitmemesiyle özetlenebileceğini belirtti. Suriye ve bölgenin barışa ihtiyacı olduğunu ifade eden Lavrov; tüm dış güçlerin ulusal diyalogla birlikte Suriye’nin içişlerine her hangi bir yabancı müdahaleden uzak bir şekilde ulusal uzlaşmanın sağlanmasında yardımcı olmaları gereğine inandıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı