Genel

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Tahran Bağlantısızlar zirvesine katılmayabilir

İran Bağlantısızlar Zirvesini Düzenleme Merkezi Sözcüsü “Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Tahran Bağlantısızlar zirvesine katılmıyor” dedi.

Tahran 16. Uluslararası Bağlantısızlar Zirvesini Düzenleme Merkezi Sözcüsü Muhammedrıza Furkani dün bir basın toplantısında, zirveyle ilgili açıklamalarda bulunurken, yabancı bazı medya gruplarının Tahran Bağlantısızlar zirvesini etkileme niyetiyle zehirli propagandalar başlattıklarına değinerek, basın, yayın organlarının Tahran zirvesiyle ilgili haberleri doğru ve basın sorumluluğuyla yansıtmaları temennisinde bulundu.

Furkani daha sonra kimi medyanın, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Tahran zirvesi günlerinde Tahran’a gelip burada kalacağına dair söylentileri gündeme getirmeleriyle ilgili bir soruyu cevaplandırırken “Böyle bir iddia doğru olmayan bir tahmine dayandığı için, haber bütünüyle yanlıştır. Sayın Beşşar Esad, Tahran zirvesine katılmıyor. Bugüne kadar da katılma konusunda istek belirtmedi” dedi.

Furkani ayrıca, Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının bu zirveye katılıp katılmayacağına ilişkin bir soru üzerne “Biz sayın Putin ve ve sayın Gül’ü bu zirveye katılmaları için davet ettik. Ama gelip gelmeyecekleri henüz kesinleşmiş değil” ifadesini kullandı.

Furkani, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de davetiyesinin kendisine ulaştırıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu