GenelSuriye Dostları

Suriye Direnişi destekleyici tutumlarının bedelini ödüyor

İran Şura Meclisi Başkanı Uluslararası Müsteşarı Hüseyin Şeyhülislam, Suriye’nin Bölgede direnişi destekleme tutumlarının bedelini ödediğini belirtti.

Şeyhülislam, Suriye’ye karşı bayrak kaldıran diktatör ülkelerin bulunduğunu lakin, Batı ile hiç bir sorunla karşılaşmadığını çünkü Amerikan çıkarlarını yerine getirdiğini ve bölgede direniş projesine karşı çalıştığını ifade etti.

Şeyhülislam dün gece el-Alem Tv kanalının kendisiyle yaptığı röportajda, Suriye düşmanlarının, direnişi destekleyen tutumları sebebiyle Suriye’de durumları krizleştirmeye çalıştıklarına işaret ederek:’’Eğer Suriye bu direnişçi mevkide olmasaydı bölgede aynı diğer ülkeler konumunda olurdu’’ diye belirtti.

Yabancı her hangi bir müdahaleden uzak bütün Suriye güçleri arasında kapsamlı ulusal diyalog esasına dayalı, Suriye krizine siyasi çözüm bulmaya davet eden Üran’ın tutumunu yineleyen Şeyhülislam, Suriye muhalefetini ulusal hareketlenmelerde bulunması ve Suriyelilerin canlarını koruma amacıyla kendilerine mal ve silah sağlayan taraflardan uzak durmaya çağırdı.

Receb Teyyib Erdoğan liderliğindeki Türkiye hükümetinin bölge politikasını eleştiren İranlı yetkili, bu aşamada işlediği hataları düzeltmeye çağırdı ve İran’ın Türkiye’den Suriye krizine çözüm bulma çabalarını destekleme talebinde bulunduğunu ancak Türkiye hükümetinin Suriye’deki silahlıları desteklemesiyle Suriye’de barışçıl çözümleri destekleme vaatlerinden caydığını ifade etti.

Gazze’de Filistin direnişinin İsrail’e karşı elde ettiği zaferini kutlayan Şeyhülislam, Direnişin İsrail’i hezimete uğrattığını dolayısıyla ne Siyonistlerin ne de Amerikalıların böylesi bir saldırıya tekrar kalkışmaya cesaretlerinin tükendiğini, bu aşamanın bölge denklemini değiştirdiğini, mazlumların güç silahını ellerine geçirdiklerini dolayısıyla İsrail ile müttefiki ABD’nin bu denkleme göre hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı