GenelSuriye Dostları

Suriye direnişin ön saf ülkesi olduğundan zayıflatılmak istenmektedir

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu Stratejik Araştırma Merkezi başkanı Hasan Ruhani, Suriye’nin her zaman ırkçı İsrail rejimi ile mücadelede en ön safta olduğunu ve bundan dolayı zayıflatılmaması gereğini belirtti.

Ruhani, dün Tahran’da Türkiye’nin İran büyükelçisi Ümit Yardım’la görüşmesinde yaptığı açıklamada, diğer ülkelerin Suriye’nin iç işlerine müdahale etmemeleri gerektiğini bildirdi.

Suriye’nin bölge dengelerindeki önemli konumuna da vurgu yapan Ruhani, bu ülkenin 60 yıldır siyonist İsrail rejimi ile mücadelede direniş cephesi oluşturduğunu söyledi.

Ruhani Irak konusunda, Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık el’Haşimi konusunu Irak’ın iç meselesi olarak gördüklerini belirterek diğer ülkelerin Irak’ın içişlerine müdahalesinden sakınmaları gerektiğini kaydederken Türkiye büyükelçisinden, Türkiye ve İran’ın, Irak’ta huzur ve güvenliğin sağlanması için ortak işbirliği yapmaları zaruretine vurgu yaptı.

Türkiye’nin İran büyükelçisi Ümit Yardım da, ikili ilişkilerin iktisadi, ticari, kültürel ve diğer alanlarda her geçen gün gelişmekte olduğunu belirterek, karşılıklı görüş alış verişlerinin daha da arttırılması gerektiğin dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı