Genel

Suriye dışişleri bakanı Türkiye ve Katar bakanlarının saldırılarına cevap verdi

İslam İşbirliği Örgütü Yürütme Komisyonu dün sabah, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim ve beraberindeki heyetin katılımıyla Suriye’deki durumlarla ilgili olağanüstü bir toplantı düzenledi.

Bakan Muallim toplantıda, Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili bir sunum yaparak silahlı terör gruplarının sivil ve askerleri hedef alan katliamları ve vatandaşları korkutan eylemlerine işaret etti.

Suriye yönetiminin kapsamlı reform programının başarıya ulaşması amacıyla aldığı kararlar ve net zaman programına değinen Muallim, bu kararların çağdaş yeni bir anayasayla taşlandırılacağının altını çizdi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı, kapsamlı ulusal diyalogun yönetim ve muhalefetle sınırlı olmayıp haklı meşru talepleri bulunan ve iki tarafa da bağlı olmayan milyonlarca Suriyeliyi temsil edenleri de kapsaması gerektiğini söyledi.

“Suriye defalarca Doha’da kararlaştırılan Arap çalışma planına bağlı kalacağını belirtti” diyen Muallim, Suriye halkının ülkesinin geleceğiyle ilgili kararları alma hakkına sahip tek taraf olduğunu, Arap Liginin Suriye’nin yokluğunda aldığı bir dizi kararla belirlenen planın dışına çıktığını vurguladı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanının müdahalelerine yanıt veren Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı, Suriye’nin, üzerinde Suriye’yle anlaşmaya varılması gereken protokolü imzalamaya karşı olmadığını, fakat protokolün uyumluluk sözleşmesi olmasına karşı olduğunu kaydetti.

Bakan Muallim, Suriye’nin kasıtlı olarak uzaklaştırıldığı Arap Liginin üyeliği askıya alma ve Suriye halkına ekonomik yaptırımlar uygulama kararlarını tanımadığını bildirerek Suriye komşu ülkelerle sınırları kontrol altına almak amacıyla yardım elini uzatırken bu ülkelerle bugün silah kaçırma, silahlıları finanse etme, özel kamplarda silahlıları eğitme gibi sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye Dışişleri Bakanına yanıt veren Muallim, Suriye’nin halkıyla birlikte kendi işlerini herhangi bir taraftan daha iyi yönetebileceğini, başkalarından ders almayı ya da şartlara boyun eğmeyi reddettiğini belirterek “atalarımız ve dedelerimiz ülkeyi işgalden kurtarmak için mücadele ettiler. Suriye bugün egemenliği ve bağımsız kararından vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin sınırlarının her karışını kontrol altına aldığı, silah kaçırılması ve silahlıların eğitilmesine yardım olmadığına ilişkin iddialarına yanıt olarak Bakan Muallim, İslam İşbirliği Konseyinden Türkiye Dışişleri Bakanının bu konudaki demeçlerini kaydetmesini talep etti.

Suriye’nin sınırların kontrol altına alınması amacıyla Türkiye ile ikili işbirliğine hazır olduğunu dile getiren Muallim ayrıca, iki ülke arasında imzalanan Adana güvenlik anlaşmasına da dikkat çekti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun gözlemcilerin söylenenlerin doğru olup olmadığını görmeleri amacıyla Suriye’nin öncelikle Arap Ligiyle protokolü imzalaması gerektiğini söylemesi üzerine Bakan Muallim, sınırların kontrol altına alınmasın ikili bir mesele olduğunu ve protokolle ilgisi bulunmadığını belirtti.

Muallim, bu davanın Suriye ile Arap Ligini ilgilendirdiğinin ve Kahire’deki Arap Ligi toplantısına katılmasına rağmen Türkiye’yi ilgilendirmediğinin altını çizdi.

Toplantının sonunda Senegal, Malezya, Mısır, Kazakistan, Tacikistan, Cibuti ve Suudi Arabistan’dan oluşan Yürütme Komisyonu, gündemdeki konuyla ilgili görüşünü beyan eden bir bildiri yayınladı.

Bu arada Suriye ve İran, Suriye’deki olayları objektif olarak ele almayan ve gerçekleri göz ardı eden bazı maddelere çekimser kaldı.

Öte yandan bildiride, ilgili tüm taraflardan şiddeti durdurma ve krizin çözümü için diyaloga ve barışçıl yöntemlere başvurma talebinde bulunulurken dış müdahaleye karşı Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak güvenliğine güçlü bağlılık vurgulandı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim toplantı kapsamında, ülkesi Yürütme Konseyinin başkanlığını yürüten Kazakistan Dışişleri Bakanı, İran Dışişleri Bakanı ve İslam İşbirliği Konseyi Genel Sekreteriyle görüştü.

Hatırlanacağı üzere, İslam İşbirliği Örgütü Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye’ye yönelik dış müdahaleyi reddetmiş, toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamış ve Suriye’deki krizin uzlaşma yoluyla çözümlenmesine çağrıda bulunmuştu.

Kazakistan temsilcisi Arzhan Kazykhanov ise, İslam ülkelerinin Suriye’ye yaptırım uygulanmasını reddettiğini ve örgütün tüm gelişme ve yönelimlere açık olduğunu açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu